ABD Senatosu’na Türk dostu aday

Turk Dostu Senator Cory BookerAmerikan Senatosunu New Jersey eyaleti adına temsil edecek ön seçimleri kazanan Cory Booker, ”Türk toplumu benim için önemli” dedi.

Booker, ekim ayında yapılacak seçimi kazanması durumunda, New Jersey eyaletini temsilen Amerikan Senatosunu girecek ilk Afrikan-Amerikan senatör olacak ve Türk Amerikan toplumu da diğer eyalet senatörü Robert Menendez‘e karşı denge kazanmış olacak.

New Jersey eyaleti Newark şehrinde belediye başkanlığı görevini yürüten Cory Booker, dün yapılan seçim öncesinde Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) yetkilileri ile yaptığı görüşmede, “Senatör olursam sizlere desteğim tam olacak” diye konuştu. Newark civarında Türk ve Azeri derneklerinin de olduğunu belirten Booker, “Türk toplumunun güçlendiğinin farkındayım” ifadelerine de yer verirken, destekleri için Türk-Amerikan toplumuna teşekkür etti ve ekim ayı seçimlerinde de Turkish Pac New Jersey ile diğer kişisel desteklerin kendisi için çok önemli olduğunu dile getirdi.

Amerikan senatörlerinden New Jersey eyaleti temsilcisi Frank Lautenberg‘in haziran ayında vefat etmesi ile boşalan koltuk için yapılan ön seçimlerde yüzde 55’lik oy alarak demokrat kanadın resmi adayı olan Cory Booker‘ın 16 Ekim’de yapılacak özel senatör seçimini kazanma ihtimali yüksek görülüyor.

Her eyaleti iki senatörün temsil ettiği Amerikan Senatosunda, Ermeni lobisi ile yakın ilişkileri olan diğer New Jersey Senatörü Robert Menendez’e karşı, Türkiye dostu Booker’ın kazanması Türk-Amerikan toplumu adına da büyük önem taşıyor. ”Bu sayede başta New Jersey Türkleri ve Amerika’da yaşan bütün toplumumuz adına bir kazanım elde etmiş olacağız” diyen TADF Başkanı Ali Çınar da New Jersey’de yaşayan Türk – Amerikan toplumunu, ekim ayında yapılacak seçimde Booker’a destek vermeye çağırdı.

(AA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?