ABD Suriye için Ürdün’e özel birlik gönderdi

ABD’nin Ürdün’e gizlice özel bir birlik gönderdiği öğrenildi. Birlik, Suriyeli mülteci akışını kontrol etmenin yanı sıra olası diğer senaryolara da hazırlıklı yapacak.

ABD ordusu, bölgedeki en önemli müttefiklerinden biri olan Ürdün’e, Suriyeli mülteci akınının kontrolü için yaklaşık 150 kişilik özel birlik gönderdi.

New York Times gazetesinin haberine göre, ismini açıklamak istemeyen ABD’li bir savunma bakanlığı yetkilisi, birliğin gönderilme nedenlerinden birini “Şam’ın kimyasal silahları üzerindeki etkisini kaybetme olasılığına karşılık hazırlıklı olma” olarak açıkladı.

ABD’li yetkililer, özel birliğin ülkeye gelen yaklaşık 180 bin Suriyeli mülteci konusunda Ürdünlülere yardım etmenin yanı sıra Ürdün’ü bölgedeki olayların dışında tutmak için de çalışacağını söyledi.

Özel birliğin, Ürdün’ün başkenti Amman’ın kuzeyinde bulunan eski bir taşocağının üzerine kurulmuş olan bir askeri eğitim merkezine üslendiği belirtildi.

TAMPON BÖLGE DÜŞÜNCESİ

New York Times haberinde, ABD ve Ürdün’ün sınırın Suriye tarafında Ürdünlü güçlerce kontrol edilecek bir tampon bölge oluşturma ihtimalini de görüştükleri ancak şimdilik bu fikre sıcak bakmadıkları ifade edildi.

Suriye’deki çatışmalar bu ülkenin güney komşusu Ürdün’ü de etkiliyor. Ağustos ayında Suriye askerlerinin Ürdün´e geçmeye çalışan ailelere ateş açması sonucu Ürdün sınır birlikleri ile Suriye askerleri arasında çıkan çatışmada iki kişi yaralanmıştı. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a istifa çağrıları yapan ilk Arap ülkelerinden biri olan Ürdün,Suriye’ye savaşmak için gelen İslamcı militanların sınırı geçerek Ürdün’ü tehdit etmesinden endişe duyuyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?