ABD Suriye’de askeri varlığını artırıyor: Deyr ez-Zor’da yeni askeri bir üs kuruldu

Türkiye’nin ‘PKK’nın Suriye kolu’ olarak gördüğü ve YPG’nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri (DSG) yetkililerinden edinilen bilgilere göre ABD, IŞİD ile mücadeleyi gerekçe göstererek Suriye’de bir askeri üs daha kuruyor.

ABD, Irak sınırında yer alan enerji zengini Deyr ez-Zor kentinin doğusunda DSG kontrolünde bulunan bir alanda devam eden askeri üs inşasını tamamladı. Tamamlanan üs, Deyr ez-Zor’un güneydoğusundaki Saban petrol ve gaz sahasının güneyinde, ‘Yeşilköy’ olarak anılan ve villa tipi yapılardan oluşan yerleşimin kuzeybatısındaki arazide bulunuyor.

‘ABD, SURİYE’DE UZUN SÜRELİ KALACAK’

DSG’nin siyasi kanadı Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Yöneticisi Gelo İsa, konuyla ilgili Sputnik’e konuştu. ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde yeni bir askeri üs kurduğunu doğrulayan İsa, şöyle konuştu: “ABD, Suriye’de askeri varlığını artırıyor. Yeni üsler kuruyor ve üslerini genişletiyor, bu doğrudur. Bu şu anlama geliyor; ABD Suriye’de daha uzun kalacak. Sadece ABD değil, Rusya da Suriye’deki askeri varlığını artırıyor. ABD ve Rusya, Suriye’de uzun süreli kalacak ve bu ülkeler bölge ülkelerinin Suriye’den çıkmasını isteyecek. ABD, Rusya ve Suriye’ye ‘Siz Suriye sorununu çözemezsiniz, ben buradayım’ mesajını vermek istiyor. ABD bölgede uzun vadeli planlar yapıyor.”

Geçen ay Suriye’nin Kuzeyinde DSG’nin elindeki yerlerde daha önce kurmuş olduğu askeri üslerini genişleten ABD, Şeddadi bölgesinde inşa ettiği üssü ise askeri havaalanına dönüştürmüştü.

DAHA ÖNCE BİRÇOK YERDE ASKERİ ÜS KURMUŞTU

DSG’nin kontrolü altında bulunan bölgelerde 25 askeri üssü ve 5 bin askeri olan ABD, IŞİD ile mücadeleyi gerekçe göstererek, Suriye’nin kuzeyinde daha önce PYD’nin elindeki Derik, Tabka, Rimelan, Hol, Şeddadi, Kobani, Eyn İssa, Menbiç, Rakka, Deyr ez Zor, Haseke ve Tel Abyad’da askeri üsler kurmuştu.

ABD, 2 sene önce ise Kobane’nin güneyinde Ğerebışk köyü yakınlarında büyük bir askeri hava üssü kurmuştu.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?