ABD Taliban’dan görüşmelere devam edilmesini istedi

Taliban’ın ABD ile görüşmeleri askıya almasının ardından Beyaz Saray’dan “Müzakereler çatışmaları sonlandırmak için şart” açıklaması geldi.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney Perşembe günü bir açıklama yaparak, “Afganistan’da çatışmaların uzun vadeli çözümü için zaruri olan süreci destekliyoruz” dedi.

Taliban, ABD’nin uzlaşma sürecinin şartlarını değiştirdiğini ve yeni koşulların kendileri için kabul edilemez olduğunu ileri sürerek masadan kalkmıştı.

Taliban’ın görüşmelere başlamak için ön koşulu, Guantanamo’da tutuklu bulunan beş üst düzey yöneticisinin serbest bırakılmasıydı.

KARZAİ: ÜSLERİNİZE DÖNÜN

Afganistan Devlet başkanı Hamit Karzai, bir ABD’li askerin 16 sivili öldürmesinin ardından, Perşembe günü yabancı güçlerin köylerden çekilmesi gerektiğini söylemişti.

ABD ile stratejik müttefiklik anlaşması imzalamaya hazırlanan Afganistan yönetimi, sıklıkla sivillerin ölümüyle sonuçlanan gece baskınlarına son verilmesini ve NATO’nun kontrolündeki gözaltı merkezlerinin kendilerine devredilmesini istiyordu.

ABD’DEN UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE İÇİN 1 MİLYON DOLAR

ABD yönetimi, Afganistan’da uyuşturucu ile mücadele kullanılmak üzere 1 milyon dolar verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, paranın, Birleşmiş Milletler’in uyuşturucu ve suç örgütleriyle mücadele birimi UNODC’ye teslim edildiği bildirildi.

1 milyon doların, Afganistan’da uyuşturucu kaçakçılarının yakalanmasında kullanılacağı belirtildi.

Dünyadaki afyon üretiminin yüzde 90’ı Afganistan’dan sağlanıyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?