ABD, Türkiye-Suriye sınırına ajan takviyesi yapıyor

ABD’nin Suriye-Türkiye sınırındaki varlığını güçlendirdiği, isyancı güçlere destek olmak amacıyla bölgeye daha fazla CIA ajanı ve diplomat gönderdiği öne sürüldü. Washington bu sayede isyancı saflarına El Kaide militanlarının sızmasını da önlemeye çalışıyor.

Konuyla ilgili bilgilendirilen ABD’li yetkililer, Associated Press haber ajansına, son günlerde bölgeye gönderilen yaklaşık 10 kişilik grubun isyancıların siyasi ve askeri açıdan organize olma kapasitelerini artırdığını söyledi.

Ajansa konuşan kaynaklar, planı kamuoyuna yetkileri olmadığı için isimlerinin açıklanmasını istemedi.

Sınıra gönderilen bu ABD’liler Obama yönetiminin doğrudan silah vermeden isyancıların askeri gücünü artırmayı ve Irak ya da Basra Körfezi’ndeki diğer ülkelerden gelen radikal İslamcılar karşısında daha güçlü olmaları için destek vermeyi amaçlıyor.

ABD’nin bu sayede bölgeden daha fazla istihbarat toplaması da öngörülüyor. Böylece Beyaz Saray’ın isyancılara “öldürücü olmayan destek” sağlama politikasını değiştirebileceği ifade ediliyor.

ABD BEKLENTİLERİMİZİ KARŞILAYAMADI
İSYANCILARLA VE SIĞINMACILARLA GÖRÜŞÜYORLAR

Pentagon ve Beyaz Saray sözcüleri, haberle ilgili olarak Associated Press’e yorum yapmaktan kaçındı.

Ancak kaynakların aktardığına göre diplomatlar ve başta CIA olmak üzere istihbarat örgütlerinin ajanları, Suriye’nin dışında kalıyor, isyancıların liderleriyle görüşerek bu gruplara saflarını düzenlemeleri için yardımda bulunuyor. ABD’liler aynı zamanda bu safların kimlerden oluştuğunu, ne kadar silah sahibi olduklarını ve emir-komuta zincirinin nasıl işlediğini inceliyor.

Yetkililer, isyancı güçlerinin yanı sıra taraf değiştiren Suriyeli subaylardan vesığınmacılardan dabilgi alıyor.

CIA’in eski yetkililerinden Reuel Gerecht, “Bu model ABD’lileri çatışmadan uzak tutup yerel kaynaklardan bilgi toplamak üzerinden işliyor” dedi.

Ajansa konuşan kaynaklar ise Türkiye sınırından daha fazla giriş-çıkış olduğu için Ürdün yerine buranın seçildiğini belirtti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?