ABD üniversitelerine iki Türk yapımı belgesel

Yapımı ve çekimleri Bahçeşehir Üniversitesi’nce yapılan “Türk Pasaportu” ve “Batıya Doğru Akan Nehir” belgeselleri, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazı üniversitelerde izleyicilerle buluşacak.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye’nin yakın tarihine ışık tutan “Türk Pasaportu” ve medeniyetlerin bugüne dek anlatılmamış hikayesini tarihi belgelerle sunan “Batıya Doğru Akan Nehir” adlı belgesel filmleri, ABD’nin önemli üniversitelerinde sırasıyla gösterilecek.

Gösterimler sırasında Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel de ABD’li sanatsever, akademisyen ve öğrencilerle bir araya gelecek.

Bahçeşehir Üniversitesi’nin akademik danışmanlığında çekimleri gerçekleştirilen “Türk Pasaportu” belgeseli, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman işgali altında olan Fransa’da, Musevilere yardım eli uzatan bir avuç Türk diplomatının hikayesini anlatıyor.

Türkiye’de de gösterime giren belgesel, 26 Mart Pazartesi günü New York Üniversitesi’nde (NYU) ve 29 Mart Perşembe günü de Yale Üniversitesi’nde gösterime girecek.

ABD’deki ilk gösterimi geçen aylarda Harvard Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “Türk Pasaportu” belgeseli, ABD’nin diğer üniversitelerinde de gösterilmeye devam edecek.

Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAM) Kurucu Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa tarafından kaleme alınan ve İletişim Fakültesi’nin danışmanlığında hayat bulan, medeniyetlerin 12 bin yıllık anlatılmamış hikayesi “Batıya Doğru Akan Nehir” adlı belgeselinin ilk Amerika gösterimi de 27 Mart Salı günü Columbia Üniversitesi’nde gerçekleşecek. Çekimlerine dört yıl önce başlanan belgesel için 16 ülkede çekim yapıldı, 200 civarında bilim ve düşünce insanından görüşler alındı ve en gelişmiş bilgisayar grafikleri bir araya getirilerek eski çağların şehirleri ve eserleri tekrar canlandırıldı.

Her biri 45 dakikalık 20 bölümden oluşan belgeselin uzun ve kısa olmak üzere iki versiyonu bulunuyor. Verimli Mezopotamya ve Anadolu topraklarında başlayan insanlığın uzun medeniyet yolculuğu, yaklaşık 12 bin yıl öncesine uzanıyor.

Türkiye’de TRT tarafından yayımlanan belgesel gelecek dönemde başta BBC olmak üzere 20 ülke televizyonunda da gösterilecek. (TTNET)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?