ABD’de 17 eyalet göçmen çocukların ebeveynlerinden ayrılmasına karşı Trump yönetimine dava açtı


ABD’de 17 eyalet göçmen çocukların ebeveynlerinden ayrılmasına karşı Trump yönetimine dava açtı.

ABD-Meksika sınırında birbirinden ayrılan göçmen ailelerin yeniden birleştirilmesi için aralarında Washington, Kaliforniya ve New York’un da bulunduğu 17 eyaletten Demokrat savcılar ABD Başkanı Donald Trump yönetimine dava açtı.

Seattle Bölge Mahkemesine sunulan 128 sayfalık dava dosyasında, Trump’ın göçmen politikasının ABD Anayasası’ndaki eşit hak, federal iltica ve statü haklarını ihlal ettiği savunuldu.

Dava dosyasında çocukların ailelerinden ayrılması politikasının, çocukların bakımı konusundaki standartları sürdüren ve ebeveyn-çocuk ilişkisini koruyan eyaletlere ‘bir hakaret’ olduğu da belirtildi.

Dava dosyasında “Bu politika ve yönetimin ilişkili uygulaması, eyaletlere ve orada yaşayanlara ciddi derecede zarar verdi” dendi.

Washington, New York ve Kaliforniya’nın yanı sıra Massachusetts, Delaware, Iowa, Illinois, Maryland, Minnesota, New Jersey, New Mexico,  Kuzey Karolina, Oregon, Pensilvanya, Rhode Island, Vermont ve Virginia da davaya katılan eyaletler oldu.

‘ÇOCUKLARDA ÇOK BÜYÜK BİR TRAVMAYA NEDEN OLDU’

New York Başsavcısı Barbara Underwood yazılı bir açıklama yaparak, “Çocukları ebeveynlerinden ayırmak insanlık dışı, vicdansızca ve yasa dışıdır. Biz de bunu durdurmak için dava açıyoruz. Trump yönetimi çocukları ebeveynlerinden ayırarak ve onları yüzlerce kilometre uzağa göndererek bu çocuklarda çok büyük bir travmaya neden oldu. Bizim ülkemiz bu değil. Trump yönetiminin anayasayı ve haklarımızı baltalamasına seyirci kalmayacağız” ifadelerini kullandı.

‘GERÇEK İNSANLARIN YAŞAMLARI TEHLİKEDE’

New Jersey Savcısı Gurbir Grewal da “Yönetimin aileleri ayırma politikası zalimce. Bu kadar basit.  Yönetim her gün yeni ve tutarsız politikalar çıkarıp bunları yeni ve tutarsız gerekçelere dayandırıyor gibi gözüküyor. Ancak şunu unutamayız: Gerçek insanların yaşamları tehlikede” dedi.

TRUMP’IN KARARI ‘ALDATICI’ OLARAK NİTELENDİ

20 Haziran’da ABD’nin Cumhuriyetçi Başkanı Trump, ülke genelinden ve uluslararası kamuoyundan gelen tepkiler üzerine, ülkeye yasa dışı yollardan giren göçmenlerin çocuklarının ebeveynlerinden ayrılmasını engelleyecek bir başkanlık kararnamesine imza atmıştı.

Ancak eyaletlerin açtığı dava dosyasında Trump’ın bu kararı ‘aldatıcı’ olarak tanımlandı. Trump’ın başkanlık kararnamesinin göçmen ailelerin kanuni haklarını ve iltica hakkını inkar ettiği savunuldu.

Kararnamenin,  ailelerin çocuklarından ayrılması uygulamasının sonlanmasını emretmediği ve halihazırda ayrılmış olan çocukların yeniden ailelerinin yanına gönderilmesi hakkında herhangi bir ifadeye yer vermediği vurgulandı.

SAN DIEGO BÖLGE SAVCISI, 30 GÜN İÇİNDE ÇOCUKLARIN AİLELERİ İLE BİRLEŞTİRİLMESİ KARARINI VERDİ

San Diego Bölge Savcısı Dana Sabraw ayrı ancak benzer bir davadaki kararında, kayıtdışı göçmenlerin çocuklarının 30 gün içinde yeniden aileleri ile birleştirilmesi için sınır yetkililerine emir verdi.

5 yaş altı çocukların ise 14 gün içinde aileleri ile yeniden bir araya getirilmesine karar verildi. ABD Yurttaş Hakları Birliği’nin (ACLU) açtığı davayı karara bağlayan savcı ayrıca gelecekteki aile ayırmalarına karşı ülke genelinde mahkeme emri çıkardı.

Ancak bu kararın eyaletlerin açtığı davayı nasıl etkileyeceği henüz belli değil.

PENCE: KENDİNİZİN VE ÇOCUKLARINIZIN HAYATINI RİSKE ATMAYIN

Diğer taraftan Brezilya’da bir basın toplantısında konuşan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD’ye yasa dışı şekilde girmek isteyen kayıt dışı göçmenleri “çocuklarınızın hayatını riske sokmayın” diyerek uyardı.

“Eğer (ABD’ye) yasal şekilde gelemiyorsanız, hiç gelmeyin” ifadelerini kullanan Pence “Uyuşturucu kaçakçıları ve insan tacirlerinin yönettiği yolu kullanıp ABD’ye gelmeye çalışarak çocuklarınızın ve kendinizin hayatını riske atmayın” dedi.

ABD Sağlık Bakanlığı’na bağlı Mültecilerin Yeniden İskanı Ofisi (ORR) ise  hala 2047 göçmen çocuğun bakımının kurum tarafından yapıldığını açıkladı.

Çocuklar, ABD genelindeki çadırlara, depodan dönüştürülmüş binalara veya bakımevlerine gönderilmişti.

Ülke genelinde 11.800 çocuğun bakımını sağlayan ORR bunların çoğunun ebeveyni ya da koruyucusu olmayan çocuklardan oluştuğunu belirtti. Ancak ORR Direktörü Scott Lloyd ailelerinden ayrılan çocukların hala  kendilerine gönderilip gönderilmediği yönündeki soruyu yanıtlamayı reddetti.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?