ABD’de ‘Cadılar Bayramı’ kutlaması

ABD'de 'Cadılar Bayramı' kutlaması
ABD’deki bircok evin dış cephesi yaklaşan ‘Cadılar Bayramı (Halloween)’nın sembolü olan balkabağının yanı sıra kuru kafa ve korku filmi karakterlerinin kuklalarıyla süslendi.

Her yıl 31 Ekim’de toplumun tüm kesimlerinin iştirak ettiği Cadılar Bayramı için hazırlıklar ülke genelinde haftalar öncesinden başladı. ABD ekonomisinin de bir parçası haline gelen Cadılar Bayramı öncesi televizyon kanalları her gün bir başka korku filmini yayınlarken, ”Halloween”la ilgili eğlence ve kostüm tanıtımları ise reklam pastasında önemli bir yer oluşturuyor.

Dev alışveriş merkezlerinin en gözde reyonları, Cadılar Bayramı malzemeleri ve kostümleri için ayrılıyor.
        
Balkabağı vazgeçilmez obje

Cadılar Bayramı’nın ana teması korku üzerine kurulurken, ev süslemelerinin vazgeçilmez objesi ise kapı önleri ve pencere kenarlarına konulan   balkabakları… ”Süpürgeli cadı”, Hollywood’un klasik korku fimlerinin karakterleri, kuru kafalar ve iskeletler, Amerika’da bu dönemde her evde görülmesi muhtemel süs malzemeleri ve figürlerini oluşturuyor.

Temelde Kelt toplumuna ait olduğu söylenen Cadılar Bayramı, zaman içerisinde Pagan ve Hristiyan kültüründen sıyrılarak daha çok eğlence ve tüketim sektörünün bir ürünü haline gelmiş durumda. Eski tarihlerde İngiliz, İrlandalı, İskoç ve Galliler tarafından kutlanan bayram, 19. yüzyıldaki göçler sonucu Amerika’ya sıçradı.

Çocukların ilginç kostümler giyerek kapı kapı dolaşması ve kendilerine hediye edilen şekerleme, meyve ve benzeri ikramları toplaması gibi görüntülere sahne olan Cadılar Bayramı’nda birçok bölgede okulların tatil edilmesi çocuklar için bir başka sevinç kaynağı oluyor.

Yetişkinler için hazırlanan kostüm partileri ise eğlence sektörünün vazgeçilmezi durumunda. New York eyaletinin ünlü Manhattan şehri her yıl olduğu gibi, Cadılar Bayramı festivali için hazırlanırken, bazı aktivistler ise bu tür kutlamaları bir protesto vesilesi olarak değerlendiriyor.

Bu yıl yapılacak kutlamanın Amerikan Başkanlığı seçimlerinin hemen öncesine denk gelmesinden dolayı, başkan adayı kostümlerinin ön planda olması bekleniyor.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?