ABD’de internete telekulak yasası geliyor

Obama Yönetimi, dünya iletişiminin büyük oranda internete kayması üzerine harekete geçti. Blackberry, Facebook ve Skype gibi kurumlardan, gerektiğinde dinleme emrini uygulamaları için teknik altyapı oluşturmaları istenecek.

BlackBerry marka cep telefonu kullanıcılarının mesaj ve e-postalarını takip edemedikleri için, bu durumun güvenliklerine sekte vurabileceğini düşünen ülkeler kervanına ABD de katılıyor. Ancak New York Times’ın haberine göre Obama Yönetimi bununla da kalmayacak. Amerikan istihbarat kurumlarının internet genelinde dinleme yapabilmesini kolaylaştıracak bir yasa Washington’da hazırlanıyor.

Bu yıl Kongre’den geçirilmesi öngörülen yasa ile internetten hizmet veren iletişim şirketleri teknik düzenlemelerini “dinlemeye uygun” bir hale getirmek zorunda kalacak. Yasayla başta BlackBerry gibi şifreli e-posta ileticileri, Facebook gibi sosyalleşme siteleri ve Skype gibi kişiden kişiye mesajlaşma yazılımları hedef alınıyor. Bu kurumların yüzbinlerce Türk müşterisi ve kullanıcısı da ABD’deki yeni yasa ile dinlenebilecek.

ECHELON genişliyor

ABD istihbaratı, teröristlerin artık standart telefon yerine bu tip şifreli iletişim araçlarını kullandıklarını belirterek yeni düzenlemeler istiyordu. Birçok ülke BlackBerry’i yasakladı veya kısıtlama getirdi. Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan, Suudi Arabistan bu ülkeler arasında. Alman hükümetinde ise iPhone bile yasak.

ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda istihbaratları, ortak kurdukları “ECHELON” sistemi ile dünya telefon trafiğini, uydu haberleşmesini ve mikrodalga bağlantıları izleyebiliyor. İnternet ise hâlâ büyük ölçüde kontrol edilemez durumda.

hurriyetusa.com

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?