ABD’de kıyı kesimler demokrat, iç kesimler cumhuriyetçi

ABD'de kıyı kesimler demokrat, iç kesimler cumhuriyetçi
Yaklaşık bir buçuk yıldır devam eden seçim kampanyalarının sonuna gelindiği Amerika’da iki partinin oy haritası dikkat çekiyor. Ülkenin en gelişmiş eyaletlerinin bulunduğu sahil kesiminde demokratlar öndeyken iç kesimlerle gidildikçe cumhuriyetçi oylar artış gösteriyor.

Bu gece yeni devlet başkanının belirleneceği ülkede demokrat ve cumhuriyetçi partinin kalesi denilebilecek birçok eyalet mevcut. Anketler seçim sonucuna etki edecek sadece birkaç eyalet olduğunu gösteriyor. Bu eyaletler; Ohio, Pennsylvania ve Florida. Yine anketler ve geçmişteki seçimlerin sonuçları göz önüne alındığında bu eyaletler dışında kalan tüm büyük eyaletlerin kazananı ise şimdiden belli.

Özellikle New York, New Jersey, Illinois ve California gibi ülkenin en büyük şehirlerinin bulunduğu ve en çok bilinen eyaletleri demokrat partinin kalesi durumunda. Cumhuriyetçilerin kalesi denilebilecek büyük eyalet olarak ise sadece Texas’tan söz edilebilir. Ancak ülkenin iç kesimlerindeki az nüfuslu birçok eyalette cumhuriyetçiler açık ara önde.

Demokrat partinin önde olduğu eyaletler aynı zamanda ülkenin en kozmopolit şehirlerini barındırıyor. Uzmanlar demokratların önde olmasını da şehirlerin bu yapısına bağlıyor.

Bu arada ülkede oy kullanma süreci devam ederken anketler Obama’nın önde olduğunu gösteriyor. Kritik eyalet Florida’da ise iki partinin oy oranı neredeyse eşit. Sonuç böyle olursa bu eyaletteki seçimin galibi geçtiğimiz dönemde olduğu gibi yine mahkeme kararıyla belirlenebilir.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?