ABD’de liseli Türk kızına ‘yardımseverlik’ ödülü verildi

ABD’de lise öğrencisi 18 yaşındaki Türk kızı Elif Anda, Monmouth County Yardımseverlilik Ödülü’ne layık görüldü. Türkiye’de engellilere tekerlekli sandalye almak amacıyla okul kantininde kapak toplama kampanyasını başlatan Elif, hazırladığı video tanıtımlar ve sosyal medya aracılığıyla kısa zamanda kampanyasını Amerikalılara da duyurdu.

Kampanyayı duyan Amerikalılar da içeceklerinin kapaklarını atmadı ve Türkiye’de engellilere tekerlekli sandalye almak için Elif’e teslim etti. Kısa sürede tam 50 bin kapak toplayan liseli Türk kızı Elif’in kampanyasına ünlü Rutgers Üniversitesinin öğrencileri ve New Jersey Valiliği de destek verdi.

Önceki gün ödülünü alan Elif Anda, konuyla ilgili ANKA’ya yaptığı açıklamada, Ege Üniversitesi tarafından başlatılan kampanyanın ilgisini çektiğini, Amerika’dan bu kampanyaya destek için 50 binin üzerinde kapak topladığını kaydetti. Elif Anda şunları söyledi:

“Geçen yaz Türkiye’ye gittiğimde babaannemi çantasına şu şişesinin kapağını atarken gördüm ve ne için bunu yaptığını sordum. O da bana Ege Üniversitesi’nin plastik kapakları toplayıp geri dönüşüme gönderdiği ve karşılığında aldıkları para ile ihtiyacı olan engellilere tekerlekli sandalye verdiğini anlattı. Ben de Amerika’ya geri geldiğimde okulumda birkaç arkadaşıma bu projeden bahsettim. Kafeteryada oturduğum masayla başlayan kapak toplama çok kısa zamanda bütün okula ve Marlboro şehrine yayıldı. Şehirdeki bütün okulların ve valinin de desteğiyle 30 bin kapak topladım. Buradaki büyük üniversitelerden biri olan Rutgers üniversitesi de bir futbol maçında topladıkları 5 bin civarında kapağı bana iletti. Bu başlattığım proje sayesinde okulumdan Monmouth County Yardımseverlilik Ödülü’ne layık görüldüm. Hazırladığım video’nun Facebook’da yayılması ile Amerika’daki Türk toplumundan da çok yardım teklifleri gelmeye başladı. Elimdeki kapak sayısı 50 bini geçti. Ege Üniversitesi’nin bu projesine ufak da olsa bir yardımım dokunduğu için çok mutluyum. Elimden geldiğince böyle projelere katılacağım ve yardım etmeye devam edeceğim”(Can KAMİLOĞLU / NEW YORK – ANKA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?