ABD’de Suudi esintisi: Cumhuriyetçi aday, erkek eşlikçi olmadan kadın muhabirin kampanyasını izlemesine izin vermedi

Mississippi Eyaleti Temsilciler Meclisi üyesi Robert Foster’ın valilik için adaylığını koyması sonrası seçim kampanyasını takip etmek isteyen bir kadın gazeteciye “Yanında erkek meslektaşın eşlik etmeden olmaz” yanıtını vermesi, ülkede büyük tartışma başlattı.

Muhafazakar güney eyaleti Mississippi’de muhabir Larrison Campbell, Robert Foster’ın 15 saatlik kampanya turunda birlikte seyahat edip başbaşa mülakat yapmak için talepte bulundu. Ama Cumhuriyetçi vali adayının kampanya ekibinden “Bunun için erkek bir meslektaşınız size eşlik etmek zorunda” yanıtını aldı. 

‘EVLİLİKDIŞI İLİŞKİ SÖYLENTİSİ ÇIKAR’

Mississippi Today haber sitesinde politika muhabirliği yapan Campbell, Foster’ın ekibinden gördüğü muameleyi şöyle duyurdu:

“Bana ‘adayın görev başında muhabir bile olsa bir kadınla gözükmesi, evlilikdışı ilişki imasıyla karalama kampanyasına yol açabilir’ dediler. Böyle bir riske giremeyeceklerini söylediler.”

KADIN MUHABİR LGBTI ÜYESİ

Eşcinsel yönelimini kamuoyuna açık şekilde yaşayan kadın muhabir, kampanyanın endişelerini yatıştırmak için ‘basın’ yazılı kart takmayı ve dedikoduya mahal bırakmayacak süratle haberi yazıp yayımlatmayı teklif ettiğini belirtti. 

Bunun da reddedilmesine tepkisini şöyle dile getirdi:

“Hüsrana uğradım. Kendimi kafamı duvara vurur gibi hissettim. Sonra kızdım. Çünkü yazılması gerektiğini hissettiğim haberi yazmama engel çıkarılmasının benim cinsiyetimden başka bir sebebi yoktu.”

Erkek meslektaşın eşlik etmesi şartını editörüyle görüştüğünü ve cinsiyet ayrımcılığı yapıldığı konusunda hemfikir kaldıklarını aktaran Campbell, buna boyun eğmemeye karar verdiklerini belirtti. 

Bunun üzerine Foster, Twitter’dan şu yanıtı verdi:

“Öngördüğüm üzere liberal sol bir başka kadınla başbaşa kalmamayı tercih etmem olgusu karşısında aklını kaçırdı. 2019 yılında birinin hala eşiyle ilişkisine değer vermesi ve Hıristiyan inancını her şeyin üzerine tutmasına inanamıyorlar.”

​Cumhuriyetçi siyasetçi, kendisinin ve eşinin Billy Graham Kuralı’na uyduğunu da belirtti. Geçen yıl ölmüş olan, pek çok ABD başkanının dinsel danışmanlık yapmış Evanjelist kanaat önderi Billy Graham, erkeklere eşlerinden başka bir kadınla başbaşa vakit geçirmemelerini vaaz ediyordu. 

Foster’a tepkiler sosyal medyada sel olup aktı. 

“Robert Foster bu kadar aşırılıkçı dini görüşlere sahipse ve çevresinde kadınlar varken kendini kontrol edemiyorsa kamusal görev almamalı” diyenler oldu.

“Böyle dedin ya, bizim oyumuza almayı garantiledin” diye destek verenler de çıktı. 

Foster’ın aldığı pozisyon Evanjelik inancını her fırsatta sergileyen Başkan Yardımcısı Mike Pence’in tutumunu da tekrar gündeme getirdi.

Pence, verdiği mülakatlarda, eşinden başka bir kadınla başbaşa yemek yemeyeceğini söylemişti. 

Foster, ABD’de köleci Konfederasyon’un sembolünün Mississippi eyalet bayrağından çıkarılmasına da karşı çıkıyor. 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?