ABD’de Yaşayan Göçmen Sayısı Azalıyor

ABD Gocmen Sayisi

ABD’de Yaşayan Göçmen Sayısı Azalıyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından yayınlanan yeni verilere göre son yıllarda ABD’de yaşayan kaçak göçmen sayısında kaydadeğer bir değişim yaşanmadı.

2011 yılına ilişkin veriler, Latin Amerika ülkelerinden ABD’ye yaşanan göçte 2007 yılından bu yana gözlemlenen düşüş terendinin devamına işaret ediyor.

Göçmen sayısının azalmasında özellikle Meksika’dan ABD’ye yaşanan göçün azalmasının önemli rol oynadığına işaret eden Pew Araştırma Merkezi raporunda, “ABD’ye 12 milyon kadar kaçak göçmenin gelişiyle sonuçlanan 40 yıllık göç hareketinin ardından Meksika’dan ABD’ye yaşanan göç durma hatta tersine çevrilme noktasına geldi” deniliyor.

Rapora göre göçmen sayısının azalmasında ABD’deki ekonomik darboğaz, sınırdışı edilmelerde yaşanan artış, Meksika-ABD sınırını geçişin daha tehlikeli hale gelmesi gibi faktörler yer alıyor.

Meksika’dan ABD’ye geçen göçmen sayısı 2000 yılında 770 bin olarak açıklanırken bu rakam 2010’da 140 bine düşmüştü.

Arizona’da Göçmen Sayısı Düştü

Pew Araştırma Merkezi raporu, ABD’de yaşayan göçmen sayısında gözlenen azalmanın en önemli nedenlerinden birinin de federal ve yerel düzeyde uygulamaya konulan göçmen karşıtı düzenlemeler olduğuna dikkat çekiyor.

Verilere göre katı göçmenlik yasalarıyla kötü bir şöhrete sahip olan Arizona eyaletinde yabancı ülkelerde doğan sakinlerin sayısında da kaydadeğer bir düşüş yaşandı. Araştırmalar, Amerikan vatandaşlarının çalışmayı tercih etmediği işleri yapan kaçak göçmenlerin eyalete gelmekten kaçındıklarını gösteriyor.

Latin Amerikalı’dan Çok Asyalı Göçmen

Latin Amerikalı göçmen trendinde yaşanan değişim, ABD’deki göçmen profilinin değişimiyle sonuçlanıyor.

Geçtiğimiz yıl ABD’ye gelen Asyalı göçmen sayısı, bir asır sonra ilk defa Latin Amerikalı göçmen sayısını geçti.

Göçmenlik Reformu

ABD’de göçmen demografisinde yaşanan değişimlerin, Kapsamlı Göçmenlik Reformu’nun Kongre’de ele alınma şansını yükselttiğine inanılıyor.

Halihazırda Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi’ne ABD’de bilim ve teknoloji eğitimi alan yabancı öğrencilere daha fazla vize sağlanmasına yönelik olarak Demokratlar tarafından da desteklenen bir yasa tasarısı sunmuş bulunuyor.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?