ABD Yasayan Turkler Adalet Yuruyusune Buyuk Destek

Amerika Birleşik Devletleri, ABD’de yaşayan Türklerden Adalet Yürüyüşüne Büyük Destek Geldi.

Amerika Birleşik Devletleri, ABD’de yaşayan Türkler arasında yapılan anket, Cumhuriyet Halk Partisi, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı Adalet Yürüyüşünü Amerika’da yaşayan Türklerin büyük oranda desteklediğini ortaya koydu.

%98 Destekliyorum dedi

2001 yılından beri ABD’de Los Angeles merkezli yayın yapan Türkçe İnternet Gazetesi Alaturka Online, Facebook sayfasında düzenlediği ankete katılan 8000 Kişinin %98 ‘i Adalet Yürüyüşüne destek verdiklerini belirtti.

Ankete Amerika’da yaşayan Türkler çok yoğun ilgi gösterdi

4 saat süresince yapılan anket 242 bin kişiye ulaştı, 71 bin izleme, 686 paylaşım, 3200 yorum aldı.

ABD’de Yaşayan Türkler Anayasa Değişikliğine de Büyük Oranda Hayır demişti

16 Nisan 2017‘de gerçekleşen Anayasa değişikliği Referandum Halk Oylamasında ABD ‘de Oy Kullanan 32.913 Seçmen‘den %83.80 ‘u Hayır, %16.20 Evet demişti.

New York’tan Adalet Yürüyüşü’ne destek

Geçtiğimiz Günlerde New York’ta düzenlenen etkinlikte Adalet yürüyüşüne destek verilmiştir.

Adalet Yürüyüşü Nedir?

Adalet yürüyüşü, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu‘na yirmi beş yıl hapis cezası ve tutuklama kararı verilmesiyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a kadar yürüme kararı almasıdır.

15 Haziran’da Kılıçdaroğlu Güvenpark’tan partililer ve halkın desteğiyle elinde “adalet” yazılı bir dövizle İstanbul’a yürüyüşe geçti.

Tutuklama Kararı Neden Alındı?

14 Haziran 2017’de MİT TIR’ları görüntülerini eski Cumhuriyet gazetesi genel yayın yönetmeni Can Dündar’a verdiği suçlamasıyla yargılanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu‘na yirmi beş yıl hapis cezası ve tutuklama kararı verildi.

Devletin gizli kalması gereken bilgi ve belgelerini askeri ve siyasal casusluk amacıyla temin etme” ve “FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçlarından yargılanan Berberoğlu’na ilkin müebbet ardından “failin geleceği üzerindeki olası etkileri” sebebiyle indirim takdiri kullanılarak ceza yirmi beş yıla indirildi.

Mit Tırları Olayı Nedir?

19 Ocak 2014’te Suriye’ye giden üç TIR, Hatay’da Adana TMK 10. madde ile yetkili savcılık talimatıyla Kırıkhan Savcılığı tarafından durduruldu ve TIR’lara refakat eden araç içerisindekiler ve TIR içerisinde yer alan bir kişi, Kırıkhan Başsavcısı ve Kırıkhan savcısına, Millî İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubu olduklarını ve araç içerisinde yer alan malzemelerin “devlet sırrı” niteliğinde olduğunu ifade etti.

Dönemin Hatay valisi, personelin MİT personeli olduğu ve araçların MİT’e ait olduğu belirtilen talimat yazısıyla tır aranmadan jandarma tarafından yola devam etmesine izin verildi. Fakat TIR’ların önü daha sonra polislerce kesildi fakat daha sonra emniyet güçler geri çekilmesiyle TIR yoluna devam ederek Suriye’ye geçti.

Cumhuriyet gazetesi 29 Mayıs 2015 tarihinde “İşte Erdoğan’ın yok dediği silahlar” başlığıyla konu ile ilgili haber yayımladı.

Haberin içeriğinde MİT’e ait bir TIR’ın içinde Suriye’ye götürülen silahların görüntüleri ortaya çıktığı belirtildi. Ayrıca MİT’e ait TIR’larla Suriye’deki gruplara silah ve cihatçı sevk edildiği iddia edildi, kanıt olarak da savcılık dosyasından alındığını belirtilen görüntüler verildi.

Aynı gün Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı‘ndan gönderilen yazı üzerine haber kaldırıldı.Yasaklanan bu görüntülerde, ilaç kutularının altından çıkan havan topu mermileri ve diğer mühimmat yer aldı.

Haber sonrası CHP İzmir Milletvekili Eski AİHM Yargıcı Rıza Türmen hükümetin istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, parlamentonun onayı olmadan böyle bir şeyin yapılmasının suç teşkil ettiğini söyledi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MİT TIR’larının Adana’da durdurulmasını aylarca ‘ihanet’ olarak nitelendirdiğini hatırlattı.

Dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu, TIR’lar “Türkmenlere gidiyordu” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avukatıma talimatı verdim, davayı anında açtım. Bu haberi özel haber olarak yapan kişi de öyle zannediyorum ki bunun bedelini ağır ödeyecek.” dedi.

Erdoğan, TRT 1’deki Cumhurbaşkanı Özel Yayını programında MİT TIR’larına yönelik operasyon ve Cumhuriyet gazetesinin yayımladığı haberle ilgili soru üzerine Erdoğan, bunun Bayırbucak Türkmenleriyle alakalı bir konu olduğunu ve söz konusu haberin Türkiye’nin imajına gölge düşürmeye çalıştığını söyledi.

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, Erdoğan’ın sözlerinden sonra 2 Haziran 2015’te “Tehdidi bırak, bu 20 soruya yanıt ver!” başlıklı bir yazı yazdı.

Erdoğan, 24 Kasım 2015’te verdiği demeçte MİT TIR’larının durdurulmasıyla ilgili “O ihaneti biliyorsunuz değil mi. İşte onlar, Türkmenlere insani yardım götüren TIR’lardı. Silah varsa ne olacak, yoksa ne olacak?” diye konuştu.

Açılan soruşturmada Can Dündar ile Cumhuriyet Ankara Temsilcisi Erdem Gül‘ün tutuklanmasına karar verildi.

Reklamlar

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.