ABD’de yılın ilk Türk Günü Yürüyüşü Philadelphia’da yapıldı

ABD’de yılın ilk Türk Günü Yürüyüşü, geçtiğimiz cumartesi günü Pennsylvania eyaletinin Philadelphia şehrinde düzenlendi.

Basri ŞAHİN  / PHILADELPHIA (A.A)

Amerika Giresunlular Derneğinin öncülüğünde yapılan 3. Philadelphia Türk Günü Yürüyüşü, kentin merkezinde JFK Bulvarı’nda 16 ve 20. caddeler arasında yapıldı ve Eakins Parkında sona erdi.

Yürüyüşün ardından programın açılış konuşmasını yapan New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, ABD’de Türk tarihinin bazı sayfalarını karalamak isteyen insanlar bulunduğunu belirterek, “Biz Türkler tarihimizin her sayfasıyla gurur duyarız, tarihimizin her sayfasıyla barışığız. Bu yüzden sizler burada güçlü olduğunuz sürece bu tür iddialar son bulacaktır” dedi.

Philadelphia ve çevre şehirlerden gelen Türklerin coşkulu alkışları arasında konuşma yapan Başkonsolos Samsar, programa destek veren sivil toplum kuruluşu temsilcilerine teşekkür ederek şöyle konuştu:

“3. Philadelphia Türk Günü Yürüyüşü’nde sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duymaktayım. Diasporaları güçlü olan devletler uluslararası politikada her zaman büyük güce sahiptir. Sizler ABD’de eğitim alanında, ekonomik alanda, siyaset alanında güçlü olacaksınız, sizler birlik ve beraberlik içinde olacaksınız ki Türkiye, ABD’de güçlü olacak.

Bugün hepimiz ne için buradayız? Hepimiz bayrağımız, vatanımız için buradayız. Hepimiz aynı şey için buradayız, tek şey için buradayız. Bugün Türkiye için buradayız çünkü tek Türkiye var. Bir kere daha bu yürüyüşü organize edenlere tek tek teşekkür ediyorum. Nerede Türkiye varsa siz oradasınız, nerede Türkiye varsa biz oradayız.”

Amerika Giresunlular Derneği Başkanı Orhan Bayram da, yılın ilk Türk günü yürüyüşünü düzenlemenin mutluluğunu paylaşmaktan gurur duyduğunu ifade ederek, “Bu yürüyüşün Philadelphia ve çevresinde yaşayan Türk toplumu açısından çok önemli olduğu bilincine vardığımız için gerçekleştirmeye karar verdik” dedi.

Konuşmaların ardından, geçen aylarda Türkiye gezisine katılan bir Kızılderili aile, geleneksel dans gösterisi yaptı. Daha sonra, Washington’dan gelen “Kardelen” isimli Türk Halk Dansları topluluğu, “kına gecesi” halk oyununu sundu. Programda, Samsar’la çok sayıda kişi birlikte halay çekti.


Programın sonunda, Türkiye’den gelen türkücü Zeynep Başkan,
sevilen şarkılarını seslendirdi.

  
Yürüyüşün ardından Amerikalı bir Kızılderili ailesi geleneksel gösterilerini sundu.

hurriyetusa.com

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?