ABD’deki küçük Afganistan

ABD’nin başkenti Washington yakınlarındaki Quantico Deniz Üssü’nde, dev Afgan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai’nin posteri, terk edilmiş binalar, talan edilmiş polis karakolu olan ‘Afganistan’ın bir kasabası görünümü verilen mekanda 300 ABD deniz piyadesi eğitim görüyor.

Washington’a 1 saat mesafedeki Quantico Deniz Üssü’nde bir grup asker Meskun Mahallerde Askeri Harekat (MOUT) eğitimi görüyor. Bölgede askerlere 6 aylık gerçek muharebe şartlarında eğitim veriliyor. Afganistan’da bir şehir bölgesini anımsatan bölgede gerilla savaşı için simülasyonlarla eğitiliyorlar. Burada yapılan eğitim Askeri Görev Uzmanlıkları’nda (MOS) pilot, memur ve uzman olabilmek için Mayıs’ta mezun olacak acemi askerler için son eğitim niteliğinde.

Eğitim alanı Afganistan’ı andıracak şekilde tasarlanmış ancak buradan mezun olacak acemi askerlerin Afganistan’da konuşlandırılacakları belli değil. ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Afganistan’dan askerlerin çekilmesinin planlanan tarih olan Temmuz ayında başlaması konusunda kararlılığını koruyor. Fakat deniz piyadeleri bu eğitimlerin dünyanın her bölgesindeki sıcak bölgeler için uygun olacağını düşünüyor.

Eğitim gören son deniz piyadelerinin komutanı Binbaşı Charles McLeod İHA’ya yaptığı açıklamada, “Onların Askeri Görev Uzmanlıkları ne olursa olsun, onların askeri görev konusunda onların belli başlı yeteneklere sahip olmasını istiyoruz. Tabii bu eğitim onları bu tarz bölgelere hazırlanma konusunda hızlandırmış oluyoruz” dedi.
Dünya çapında görevlendirilmiş 200 binin üzerinde deniz piyadesi bulunuyor ve acemi asker Dave Baugh (22) da masa başı bir iş yapmak yerine bu zorlu görevde yer almayı seçenlerden. Dave Baugh, “Biraz macera dolu bir şey yapmak istedim ve tabii aynı zamanda benim ruhuma da faydalı olan bir şey” diyerek bunun kendisine liderlik becerilerini kazandıracağını ve başka bir ortamla karşılaştırılamayacağını belirtiyor.

Baugh kendisi hakkında ve diğer asker adayları hakkında birçok şey öğrendiğini ve başkalarını da asker olmaya teşvik ettiğini söyledi. Baugh bunun kendisi için çok muhteşem bir deneyim olduğunu belirterek, “Burada kendin hakkında birçok şey öğreniyorsun tabii bunun haricinde insanları ve zamanı nasıl yöneteceğini de öğreniyorsun. Ben de burada kesinlikle birçok şey öğrendim, beklediğimden ve kitapçıkta okuduğumdan fazlasını öğrendim” dedi. 

1917 yılında kurulan ve 1942 yılında 242 bin dönüme kadar genişletilen Quantico Deniz Üssü ABD’deki belli başlı deniz üsleri arasında bulunuyor. 

Quantico’daki muharebe ve eğitim alanlarında deniz piyadelerinin yanı sıra FBI ve Uyuşturucuyla Mücadele Birimi personeli de eğitim görüyor. Quantico Üssünde ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı belgelerini Wikileaks’e sızdırdığı iddiasıyla Er Mannig de gözetim altında tutuluyor.

IHA

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?