ABD’deki seçimlerin kaderini Ohio çizecek

Secimlerin Kaderini Ohio Belirleyecek

ABD’deki seçimlerin kaderini Ohio çizecek. Süper Salı’da Kilit Eyalet Ohio.

ABD’deki seçimlerin kaderini Ohio çizecek

Cumhuriyetçiler arasında yapılan ön seçimler, bir gün içinde çok sayıda eyalette gerçekleştirildiğinde buna “Süper Salı” deniyor. “Süper Salı”, Şubat veya Mart ayındaki bir Salı gününe denk getiriliyor.

Bugün, 10 eyalette gerçekleştirilecek olan seçimlerde 419 Cumhuriyetçi delege belirlenecek.

Bu eyaletlerden Alaska, Idaho ve Kuzey Dakota eyaletlerindeki seçimlerde, partiye kayıtlı üyeler oy verecek. Diğer eyaletlerde oylama, partinin taraftarı olan her ABD yurttaşına açık olacak.

Alaska 27, Idaho 32, Kuzey Dakota du Nord 28, Georgia 76, Ohio 66, Tennessee 58, Virginia 49, Oklahoma 43, Massachusetts 41 ve Vermont 17 delege seçecek.

TABLO BÜYÜK ORANDA ŞEKİLLENECEK

Bueyaletlerin çıkaracağı delege sayısı, şimdiye kadar ön seçim yapılan eyaletlerle neredeyse aynı.

Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adaylığını kazanmak içinse, toplamda 1,144 delegenin desteği gerekiyor.

Ön seçimler bitince, 27-30 Ağustos tarihlerinde Tampa’da, Cumhuriyetçi Parti kurultay yapacak ve seçimde yarışacak aday, formaliteicabı yapılan bu kurultaydaresmen belirlenecek.

OHİO: KİLİT EYALET

Cumhuriyetçiler arasında en güçlü isim şu an için, Massachusetts eski Valisi Mitt Romney. Şu anakadar altı eyaleti kazanan Romney’nin şimdiden 203 delegesi var. Romney’nin, Süper Salı’da kazanması muhtemel eyaletler arasında Massachusetts, Virginia, Vermont ve Idaho yer alıyor.

Seçimlerde kilit rol oynayan eyaletse Ohio. Diğer eyaletlerin az çok ne yönde oy kullanacağı belliyken, Ohio için durum henüz belirsiz. Ohio’nun bir diğer özelliği, ABD tarihinde başkan olan her ismin, istisnasız olarak bu eyaletteki ön seçimlerden galip çıkmış olması.

Pensilvanya eski Senatörü Rick Santorum ve Temsilciler Meclisi eskiBaşkanıNewt Gingrich, Romney’den sonra, kazanması en muhtemel aday adayları.

Yapılan ön seçimlerde şimdiye kadarSantorum 92,Gingrich ise 33 delegenin desteğini almayı başardı.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?