ABD’den Gezi yorumu: Protestolar barışçıl


abdden-gezi-yorumu-protestolar-bariscilABD yönetimi, Gezi Parkı’ndaki protestocuların büyük oranda barışçıl olduğunu söyledi.

Günlük basın brifinginde Taksim Gezi Parkı’na yönelik olayları yakından ve endişeyle izlemeye devam ettiklerini belirten Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney şöyle konuştu: “Olayları yakından ve endişeyle izlemeye devam ediyoruz. Daha önce söylediğimiz gibi, ABD, tüm demokrasiler için esas olan, barışçıl protesto hakkı dahil ifade ve toplanma özgürlüklerine tam destek vermektedir. Protestocuların büyük çoğunluğunun, haklarını kullanan barışçıl, yasalara uyan sıradan vatandaşlar olduğuna inanıyoruz. Polisin aşırı güç kullanımı, yüksek yaralı sayısı ve maddi hasara dair haberlerden ciddi endişe duymaya devam ediyoruz ve bu olayların soruşturulmasına yönelik çağrıları memnuniyetle karşılıyoruz. Ayrıca tüm tarafları, şiddeti provoke etmekten kaçınmaya çağırıyoruz.”

TARAFLAR ŞİDDETTEN KAÇINMALI

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylarla ilgili olarak, “Tüm tarafların retoriklerin artmadığından emin olması ve şiddetten kaçınması yönünde çağrı yapmaya odaklanmaya devam ediyoruz” dedi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?