ABD’den Hürmüz çıkarması

(USASABAH ve Ajanslar)

ABD ordusu ile Körfez’deki dört Arap ülkesinin, Hürmüz Boğazı’nda geniş çaplı tatbikata başladıkları bildirildi.

El-Arabiya’nın internet sitesinde yer alan haberde, ABD ile Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Bahreyn hava kuvvetlerinin katıldığı tatbikatın 8 Nisan’da başladığı ve 14 Nisan’a kadar devam edeceği belirtildi.

ABD jetlerinin, Körfez’de konuşlanan ABD uçak gemileri USS Enterprise ile USS Abraham Lincoln’dan havalandığı belirtildi. Haberde, dünya petrol sevkiyatı için hayati önem taşıyan Hürmüz Boğazı’nda düzenlenen tatbikatın, geçişin kapanması durumunda atılacak adımlara yönelik hazırlık amacı taşıdığı, bu çerçevede ABD ile müttefik ülkeler arasındaki askeri işbirliğinin geliştirilmesinin hedeflendiği kaydedildi.

İran, ABD ve Avrupa’nın petrol ihracatını hedef alan yaptırımlarına misilleme olarak dünya petrolünün beşte birinin geçtiği Hürmüz Boğazı’nı kapatma tehdidinde bulunmuştu. ABD’ye ait nükleer savaş gemisi USS Enterprise, geçen günlerde Körfez bölgesinde konuşlanmıştı.

Ahmedinejad: “Haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz”

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, haklarından hiçbir şartta zerre kadar vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Devlet televizyonunun haberine göre, Cumhurbaşkanı Ahmedinejad yurt gezileri kapsamında bulunduğu Hürmüzgan eyaletine bağlı Miyanab kentinde halka hitaben yaptığı konuşmada, ”5 1” ülkeleriyle yapılacak müzakereler öncesi açıklamalarda bulundu.

Batılı ülkelerden İran’a karşı izledikleri politikalarını değiştirmelerini isteyen Ahmedinejad, demokrasi ve insan hakları iddiasında olanların aslında sömürge ve yağmadan başka bir şey bilmediklerini öne sürdü.

Ahmedinejad, Batılı ülkelere hitaben ”Biliniz ki İran halkı temel haklarını savunmaya kararlı. En zor şartlarda bile zerre kadar geri adım atmayacak” dedi.

BM Güvenli Konseyi’nin daimi üyeleri (ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa) ile Almanya’dan oluşan ”5 1” ülkeleri ve İran arasındaki nükleer müzakereler Cumartesi günü İstanbul’da başlayacak.

Taraflar en son 21-22 Ocak 2011’de İstanbul’da müzakerelerde bulunmuş, ancak istenen sonuç elde edilmeyince görüşmelere ara verilmişti.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?