ABD’den İran merkezli iki askeri tedarik ağına ‘füze programlarına yardım’ gerekçesiyle yaptırım

ABD Hazine Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bakanlığa bağlı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisinin (OFAC), İranlı tedarik ağları Shariat Ağı ve Dehghan Ağı, yöneticileri ve bazı çalışanları hakkında yaptırım kararı verdiği belirtildi. 

Hamed Dehghan’ın yönettiği Dehghan Ağı’nın, ‘ABD ve uluslararası yaptırımlardan kaçmak için Hong Kong merkezli başka bir firmayı paravan şirket olarak kullandığı’ ileri sürülen açıklamada, ‘bu sayede ABD’nin teknoloji ve elektronik pazarını hedef alan on milyonlarca dolar değerindeki İran silahlanmasına yardımda bulunduğu’ ifade edildi.

Öte yandan açıklamada, Hamed ve Hadi Dehghan isimli şahısların, 13 Ekim 2017’de ABD’nin yaptırım listesine aldığı bir şirket için değeri 1 milyon doları bulan malzeme tedariği yaptığı da ileri sürüldü. 

Seyed Hüseyin Shariat tarafından yönetilen Shariat Ağı’nın da İran Savunma Bakanlığı ve Silahlı Kuvvetleri tarafından yönetilen ya da kontrol edilen tamamlayıcı parça işletmeleri adına birçok alüminyum alaşım tedarik ettiği dile getirildi. 

Shaghayegh Akhaei ve Mahdi Ebrahimzadeh isimli kişilerin de söz konusu teminat süreçlerinde rolleri olduğu gerekçesiyle yaptırım listesine alındığı belirtildi.

Yaptırım listesine alınan kişilerin ve şirketlerin ABD’deki mal varlıkları donduruluyor ve ABD’li kişi ve şirketlerin bu taraflarla iş yapması yasaklanıyor. 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?