ABD’den İsrail füzelerine bütçe kısıntısı

ABD’deki Yahudi lobi gruplarından Cumhuriyetçi Yahudi Koalisyonu’nun lideri Matt Brooks’un, “son derece tehlikeli, endişe verici ve düşüncesizce” diye nitelendirdiği bu kararla, Obama yönetimi, İsrail’in kısa menzilli balistik füze sistemi ve Arrow füze sistemlerine yaptığı yardımda ikinci kez kesintiye gitmiş olacak.

Washington’ın Tel Aviv’e yardımı 2011 yılında 121 milyon dolar iken, 2012’de 106 milyon dolara düşürülmüştü, 2013’te bu rakamın 99.8 milyon dolara düşeceği tahmin ediliyor.

MUHAFAZAKARLARDAN SERT TEPKİ

Ynetnews’un bildirdiğine göre, İsrail, Obama’nın bu yeni bütçe teklifine henüz resmi bir yanıt vermedi. Ancak, Washington’daki muhafazakarlar bu duruma sert tepki gösterdi. Muhafazakarlar, İsrail’in Hamas, İran ve Hizbullah tarafından tehdit altında olduğu bu kritik dönemde, Obama’nın İsrail’in füze savunma sistemine yardımda kesintiye gitmesinin kabul edilemeyeceğini düşünüyor.

Obama 2013 bütçesinde, sadece İsrail’in değil ABD’nin füze savunma sisteminde de önemli miktarda kesintiye gidiyor. Amerikan balistik füze savunma sistemi için ayrılan 9.7 milyar dolarlık bütçeden 700 milyon dolar kesintiye gidildi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?