ABD’den İstanbul’daki gözaltılarla ilgili açıklama

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Trablus Büyükelçisi Chris Stevens’ın ölümüyle ilgileri olduğu gerekçesiyle önceki akşam Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alınan kişiler hakkındaki incelemelerin sürdüğünü bildirdi.

Panetta ayrıca söz konusu kişilerle El Kaide arasında bir bağlı olup olmadığından “emin olmadığını” belirtti.

Büyükelçi Stevens ve üç ABD’li elçilik çalışanı, 11 Eylül’de ABD’nin Bingazi Konsolosluğu’na füzenlenen saldırı sırasında hayatını kaybetmişti.

Askeri bir uçakla Peru’ya giderken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Panetta, bağlantının ne olduğunu açıklamak için henüz çok erken olduğunu söyledi.

New York Times’a konuşan ABD’li yetkililer de gözaltı haberlerini teyit etti ancak Türkiye’den daha fazla bilgi beklediklerini ve gözaltına alınanların şüpheli olarak mı yoksa tanık olarak mı değerlendirildiğinin hala netleşmediğini ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner ise “Bu konuda Türk hükümetiyle temastayız” derken detaylı bilginin FBI’dan alınması gerektiğini belirtti.

FBI Sözcüsü Paul E. Bresson da “Yetkililer bu noktada meseleyle ilgilerinin ne olduğunu ortaya koyacak şekilde konuşmaya hazır değiller” dedi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?