ABD’den Somali’ye yaptırım uyarısı

Amerika Birleşik Devletleri, Somali’de Birleşmiş Milletler’in gözetimindeki barış planının hayata geçirilmesini engelleyenlere yaptırım tehdidinde bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Afrika Bölgesi sekreter yardımcısı Johnnie Carson, Somali ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Mogadişu gezisinin Eş Şebab örgütüne karşı “önemli gelişmeler” kaydedildiğinin kanıtı olduğunu belirtti.

Carson’un ziyareti, son 20 yıl içerisinde üst düzey bir Amerikalı yetkilinin Somali’ye gerçekleştirdiği ilk ziyaret özelliği taşıyor.

Fakat El Kaide’ye bağlı Eş Şebab grubu hala ülkenin büyük bölümünü denetimi altında tutuyor.

Carson, şu anda uygulanmakta olan siyasi süreç önünde engel oluşturanlara karşı ABD’nin yaptırım uygulayacağını söyledi.

Bu yaptırımların “vize ve seyahat sınırlaması ve mal varlıklarına el konulması”nı kapsayacağını ifade eden Carson, “uygun ve güvenli olduğunu düşündükleri andan itibaren” başkentte kalıcı resmi görevlilerin bulundurulacağını açıkladı.

BBC’den Gabriel Gatehouse Mogadişu’dan yaptığı açıklamada, ABD elçisinin Pazar günü başkentte kaldığı kısa süre içinde Somali devlet başkanı, başbakan ve Geçici Federal Hükümet üyeleri ile görüşmelerde bulunduğunu belirtti.

STRATEJİ: BM AFRİKA ORTAKLIĞI

BM’in uyguladığı plana göre 20 Ağustos’tan önce yeni bir parlamentonun göreve başlaması ve yeni bir anayasanın kabul edilmesi gerekiyor.

BBC muhabiri Gatehouse ise istikrarsızlıktan siyasal ve mali çıkar sağlayan savaş yanlısı eski aşiret liderlerine ek olarak, süreci sekteye uğratacak birçok etken olduğuna dikkat çekti.

Ancak Gatehouse bütün bunlara rağmen Somali’nin son 20 yıldır ilk kez bir merkezi hükümet kurmaya bu kadar yakınlaştığını vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı görevlisi Carson, Eş Şebab örgütünün geçen Ağustos ayında Mogadişu’dan çıkarılmasında katkısı olan Afrika Birliği askerlerinden övgüyle söz etti.

Geçen ay da Afrika Birliği’ne bağlı askerler, Eş Şebab’ın güçlü olduğu Mogadişu yakınlarındaki Afgoye’yi ele geçirmişti.

BM Somali Özel Temsilcisi Augustine Mahiga BBC’ye yaptığı açıklamada, ülkede “BM ile bölge örgütü Afrika Birliği arasında yeni, işlevsel ve ümit verici bir ortaklık” stratejisi izlendiğini belirtti.. (Hürriyet)

Advertisements

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?