ABD’den Suriye’ye sert tepki

(USASABAH ve Ajanslar)

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, “Suriye rejiminin, sınır ülkelerindeki sığınmacılara yönelik saldırılarını şiddetle kınıyoruz” dedi.

Günlük basın brifinginde, Türkiye-Suriye sınırında meydana gelen olaylara atıfta bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland yaptığı açıklamada ”Suriye rejiminin sınır ülkelerindeki sığınmacılara yönelik saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Ve bugünkü olaylardan da kesinlikle öfke duyuyoruz” dedi.

Türk hükümetine, Suriye yönetiminin bir an önce ateşkesi hayata geçirmesi konusunda katıldıklarını belirten Nuland, ülkede devam eden şiddet olaylarının Esed rejimi tarafından BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’a verdiği sözleri yerine getirmediğinin göstergesi olduğunu ifade etti.

Nuland ayrıca ülkedeki şiddet olaylarının son günlerde azalmasından daha çok vahim bir hal aldığını ifade etti.

Bir gazetecinin son günlerdeki Türkiye-Suriye sınırdaki olayların NATO’nun ilgisine neden olup olmadığı ve NATO’nun bu konuda alarm verip vermediği yönündeki sorusu üzerine ise Nuland ” Sınırdaki olayların içeriğine dair Türk yetkililerle sürekli olarak istişare içerisindeyiz. Türkiye’nin bu konuyu Brüksel’de gündeme getirmesi benim için sürpriz olmayacak. Ancak şunu belirtmeliyim ki şu anda böyle bir duyum almadım” dedi.

Beyaz Saray da kınadı

Suriye rejimine bağlı güçlerin Türkiye-Suriye sınırında sığınmacılara ateş açmasına, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ardından Beyaz Saray’dan da kınama geldi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, söz konusu olaylarla ilgili olarak Türk yetkililerle yakın temas halinde olduklarını bildirdi.

Carney, ”Şurası açık ki, Suriye’deki rejimin giriştiği sınır ötesi şiddet eylemleri Türk topraklarına sıçradı ve bir mülteci kampında ölüm ve yaralanmalara neden oldu. Suriye rejimi tarafından sınır ülkelerindeki sığınmacılara yönelik tüm saldırıları kınıyoruz ve bugün gelen haberlerden de öfke duyuyoruz. Türkiye’nin Suriye rejimine derhal ateşkes uygulaması yönündeki çağrılarını kuvvetle destekliyoruz” diye konuştu.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?