ABD’den Türkiye’ye Güdümlü Roket Gemisi Satışı Teklifi Temsilciler Meclisi’nde

ABD’den Türkiye’ye Güdümlü Roket Gemisi Satışı Teklifi Temsilciler Meclisi’nde.

ABD Kongresi’nde Türkiye’ye iki adet güdümlü roket gemisinin satışına yönelik bir tasarı, Rum lobisinin tepkisine neden oldu.

Türkiye’ye Güdümlü Roket Gemisi Satışı Teklifi Temsilciler Meclisi’nde

Başkan Barack Obama’ya Meksika ve Tayland gibi ülkelerin yanı sıra Türkiye’ye de savaş gemisi tedariki yetkisi verilmesine yönelik olarak Temsilciler Meclisi’ne sunulan tasarı sonrasında harekete geçen Rum lobisi, “Türkiye’nin batıdan uzaklaşan bir ülke” olduğunu öne sürerek gemilerin Türkiye’ye satışına karşı çıktı.

Cumhuriyetçi Partili Kongre Üyesi Iliena Ros Lehtinen tarafından 11 Aralık’ta sunulan 6649 nolu tasarının onaylanması halinde Türkiye’nin USS Halyburton (FFG–40) ve USS Thach (FFG–43) adlı güdümlü roket gemilerini satın alabileceği bildiriliyor.

Tasarının iptali için harekete geçen Washington Merkezli Helenik Amerikan Liderlik Konseyi (HALC), proje aleyhinde bir kampanya başlattı ve Rum Amerikan toplumunu Kongre üyeleriyle irtibata geçerek tasarı aleyhinde rey kullanmaya davet etti.

HALC’nin web sitesinde Türkiye’nin Kıbrıs Rum kesimi ve İsrail aleyhinde saldırgan bir siyaset izlediği ve Yunanistan’la olan anlaşmazlıklarının sürdüğü ileri sürülerek tasarının ABD’nin savunma alanında Türkiye’ye yönelik imtiyazlı hamlelerinden biri olduğu yazıldı.

“Türkiye’nin bölgede barışçıl bir siyaset izlemediği sürece ABD’nin Türkiye’ye savunma desteği vermemesi gerektiğini” yazan HALC, H.R. 6649 nolu tasarının Temsilciler Meclisi’nde reddedilmesi gerektiğini ileri sürdü.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?