ABD’den yeni füze kalkanları

ABD Hükümeti, Avrupa’nın ardından Asya ve Ortadoğu’da da yeni bölgesel füze savunma sistemleri oluşturacak.

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Madelyn Creedon, Washington’da Füze Savunma Ajansı’nın yıllık toplantısında yaptığı konuşmada, ABD’nin Avrupa’nın ardından Asya ve Ortadoğu’da da yeni füze savunma sistemleri oluşturmak istediğini açıkladı. Bölgesel kalkanların İran ve Kuzey Kore’yi hedef alacağı belirtilse de, gelişme, plan nedeniyle ABD’nin Çin ve Rusya ile olan ilişkilerinde yeniden gergin bir döneme girileceği şeklinde yorumlandı.

Creedon, Asya ayağında ABD’nin bu kapsamda iki farklı üçlü görüşme yürüttüğünü belirtti. Bunların ilki Japonya-Avustralya, ikincisi de Japonya ve Güney Kore’yle. Her iki müzakerede de ABD’nin yeni bölgesel bir füze kalkanı için bastırdığı belirtilirken, Creedon Ortadoğu’da ise yeni kalkan için çatının Körfez ülkeleri olacağını duyurdu. Buradaki planın ortak operasyon ve bilgi paylaşımına dayalı olacağını belirten Bakan Yardımcısı, ABD’nin Suudi Arabistan, Kuveyt, Bayreyn, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman’ın yer aldığı Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinin füze savunma kapasitesine erişmesini teşvik edeceğini bildirdi.

İsrail’in Demir Kubbe’sine yardım

Öte yandan, Pentagon Sözcüsü George Little, ABD’nin İsrail’in füze savunma sistemi Demir Kubbe için 205 milyon dolarlık fon sağlayacağını açıkladı. Little, “İsrail’in güvenliğini destekleme, Başkan Obama’nın en önemli önceliğidir” diye başladığı açıklamasında, ay başında İsrail’in güneyine (Gazze’den) yaklaşık 300 füze fırlatıldığını ve Demir Kubbe sisteminin bu füzelerin yüzde 80’ini engelleyip sivillerin hayatlarını kurtardığına işaret ederek Pentagon’un İsrail Hükümeti ile ilave Demir Kubbe sistemleri oluşturulması için de görüşme halinde olduğunu belirtti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?