ABD’li Balkan göçmenleri İnegöl’de kardeşlik yemeğinde buluştu

Bursa Girişimci İş Adamları Derneği (BUGİAD) İnegöl Şubesi’nin daveti üzerine İnegöl’e gelen ABD’li 110 Balkan göçmeni, İnegöl’ün turizm merkezi Oylat’ta ağırlandı.

Oylat Kaplıcaları Çağlayan Otel’de yenilen yemeğin ardından çok amaçlı salonda bir program düzenlendi. Açılış konuşmasını yapan BUGİAD İnegöl Şubesi Başkanı Ahmet Akıskalı, “İnegöl’ümüzde tarihi bir buluşma gerçekleşiyor. Bu fırsatı karşılıklı olarak maddi ve manevi yönden iyi değerlendirmemiz gerekiyor. İnegöl, Köftesi, Mobilyası ve Oylat kaplıcaları ile ün salmış bir kent olmasının yanında Türkiye’nin en gelişmiş sanayi kentlerindendir. 1877-78 Osmanlı-Rus savaşı sonrası Balkan ve Kafkas göçmenleri iskan edilmişlerdir. İlçede yaşayan Muhacirler, Boşnaklar, Gürcüler, Çerkezler, Arnavutlar Osmanlı’nın son dönemlerinden itibaren şehre yerleşmişlerdir. Özellikle 1975 yılından itibaren ise ülke içerisinden çeşitli şehirlerden yoğun göç almıştır.” dedi.

Bu göçlerin, etnik farklılıklar getirmediğini, hicret psikolojisinin ayrılık değil, aksine yöreye kalkınma imkanı sağladığını ifade eden Başkan Akıskalı, “Göç edenler her yönüyle başarılı olmaya çalışmışlardır. Farklı etnik yapı İnegöl’e kültür zenginliği sağlamıştır. Genellikle göç alan bölgeler incelendiğinde, hicret eden insanların başarılı olduğu görülecektir. Eminim ki, sizlerin de Amerika’da başarılı olmanızın altında yatan en önemli unsurlardan biri, ülke topraklarınızı bırakarak okyanus ötesine göç etmiş olmanızdır diye düşünüyorum. Sizlerin başarısı kardeş ülke Türkiye’nin sevinç ve mutluluk kaynağıdır. Ta uzaklardan buralara gelerek Balkan-Amerika Ticaret Köprüsü Programı’na katılmanız, Türk işadamlarıyla nasıl iş yaparız çabası, iş adamlarımıza güç, kuvvet ve enerji vermektedir.” şeklinde konuştu.

“AĞABEY BENİM, TÜRKİYE’YE GEL SEN”
Amerikan Balkan Dernekleri Federasyonu (FEBA) Başkanı Dr. Aras Konjhadziç, “Kısa bir süre önce Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’la görüştüğüm zaman bana onunla görüşmem için 30 saniye verdiler. Derdini anlat dediler. Derdimizi anlatmaya çalıştım. ABD’de 1.5 milyon Boşnak ve Müslümanların olduğunu, var olmaya çalıştığımızı ifade ettim. Bize kim sahip çıkacak dedim. Kosova mı, Suudi Arabistan mı, Bosna-Hersek mi, yoksa büyük Türkiye Recep Tayyip Erdoğan mı bize sahip çıkacak dedim. Bizim ağabeyimiz kim olacak dedim? Başbakanımız ‘Ağabey benim, Türkiye’ye gel sen’ dedi. Türkiye’ye geldiğimde Başbakanımızla 1.5 saat sohbet ettik.” dedi.

Dr. Konjhadziç, “Başbakanımıza ‘Türkiye 100 tane uçak satın alıyor. Bir uçak 20 milyon dolar. 20 milyon dolar Türkiye’yi kurtaracak mı? Bir uçak Türkiye’yi kurtaramaz. Ama 20 milyon dolarla 20 tane eyaleti kurduk mu, oradan 20 tane senatör çıkar. Bu Obama’lar, Türkiye’yi kurtarır. En güzel yatırım insana yatırımdır’ dedim.” ifadesini kullandı.

“BİZE ORADA EN ÇOK SAHİP ÇIKAN HOCAEFENDİ’NİN TALEBELERİDİR”
ABD’de Fetullah Gülen Hocaefendi’yi keşfettiklerini kaydeden Konjhadziç, “İlk defa Hocaefendi’yle 2008 yılında karşılaştım. O bize ‘siz bizim Osmanlı yetimlerimizsiniz. Ve biz size sahip çıkacağız. Son nefese kadar sahip çıkacağız. Siz bizden ne yardım isterseniz onu vereceğiz. Sizinle işe girmek istiyoruz. Ne yapmak istiyorsanız beraber yapalım. Hiçbir şey yapamıyorsak en azından mezarlığa beraber yatalım’ dedi. Allah razı olsun ondan. Bize orada en çok sahip çıkanlar Hocaefendi’nin talebeleridir. Burada Boşnak, Arnavut çok var. Sizler bizim yarımızsınız. Biz sizi hiç unutmadık. Dinimizi hiçbir zaman bırakmadık. Aklımızdan sizleri hiçbir zaman çıkarmadık. İnşallah beraber daha güçlü olacağız. Bizlere yapılan haksızlıklara bir kez daha izin vermeyeceğiz. Haklarımızı istiyoruz. Kimseye düşman değiliz. Nefret bizim kalbimizde yoktur. Bu çocuklar Amerika’nın Obama’ları olacaklar. Sizler de daha zengin olacaksınız. Bizlere sponsorluk yapın.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından, Hayruddin Kadribey, Mirza Thiç ve FEBA Başkanı Dr. Aras Konjhadziç’e günün anısına BUGİAD Kütahya çinili tablu hediye etti.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?