ABD’li Gurmeler Maraş Dondurmasına Hayran Kaldı

Yemek ve lezzet konusunda dünya çapında uzman olan ekip, Maraş dondurmasının şekline ve lezzetine hayran kaldı. Hayatlarında böyle bir dondurma yemediklerini belirten gurmeler, Maraş dondurmasını Amerika’ya nasıl götürebileceklerini sordu.

ABD’de faaliyet gösteren Oldways Vakfı’na üye 25 kişilik gurme ekibi, Kahramanmaraş ve Gaziantep’te Türk yemekleri ile ilgili araştırma yaptı. ABD’li konuklar, Kahramanmaraşlı ustaların yaptığı dondurma şovunu izledi, et satırı ile kesip yedikleri dondurmanın tadına hayran kaldı.

ABD’li gurme ekibi, Gaziantep ziyaretinin ardından Kahramanmaraş’a gelerek Mado Evi’nde Türk yemekleri ile ilgilibilgi aldı, kente özgü geleneksel yemekleri tattı. Oldways Vakfı Başkanı Sara Bear Sinnott, vakfın amacının insanları daha sağlıklı ve iyi beslenmeye götürmek olduğunu söyledi. İnsanları daha iyi beslenmeye götürürken eski yöntemleri günümüze uygulamaya çalıştıklarını belirten Sinnott, senelerce kazandıkları deneyimlerle sağlıklı beslenmekonusunda çalışma yaptıklarını kaydetti.

Türkiye’yi, geleneksel yemek yeme adetleri ile Türk yemeklerini öğrenmek için ziyaret ettiklerini ifade eden Sinnott, “Grubumuzda yemek konusunda son derece iyi bilgiye sahip arkadaşlarımız var. Bu şekildeki ziyaretlerle sizin yemeklerinizi öğreniyoruz ve bu kültürü ABD’ye götürerek orada uygulamaya çalışacağız”dedi.

ABD’de 2 restoranı bulunan ve Türk yemekleri yapan aşçı Ana Sortun ise “Aşçılık hayatımda bu bölge beni çok etkiledi. Yemeklerinize bayılıyorum, hayranlık duyuyorum. ABD’de 2 tane restoranım var. Doğu Akdeniz ve Türk yemekleri yapıyoruz. Türk yemekleriyle 15 yıl önce tanıştım. Ayrıca Kahramanmaraş dondurmasına hayran kaldım. Dondurmanın sünmesi harika bir şey” diye konuştu.

Bu arada konuk ekip, Kahramanmaraşlı ustaların yaptığı dondurma şovunu izledi, et satırı ile dondurma kesti.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?