ABD’li şirket doluluk garantisi istedi

ABD’de faaliyet yürüten Corrections Corporation of America (CCA) adlı bir şirketin kamuya ait cezaevlerini devralma talebi şaşkınlık yarattı. Şirket, eyalet yönetimleriyle temasa geçerek, cezaevlerini işletebileceğini ancak yüzde 90 doluluk garantisi istediğini belirtti.

48 eyalet yönetimine mektup yazan CCA yönetimi 250 milyon dolarlık bir proje kapsamında cezaevlerinin mülkiyeti ve işletilmesi faaliyetlerini yürütebileceğini belirtti. Huffingtonpost’un ele geçirdiği mektupta, eyalet yönetimleriyle temasa geçen şirket, cezaevlerini kendilerinin işletmesi durumunda ABD’li vergi mükelleflerinin yıllık olarak üç milyon dolarlık bir tasarruf sağlayabileceğini savundu. Plana göre, bütçe açığı sıkıntısı yaşayan eyalet yönetimleri de rahat bir nefes alacak.

Şirketin anlaşma karşılığında talebi ise 20yıllıkbir anlaşma ve yüzde 90 doluluk garantisi verilmesi.

Cezaevleri özelleştirmelerine karşı çıkan kesimler ise “suç oranları düşerse, yüzde 90 doluluk sağlanması için suçsuz insanlar mı tutuklanacak?” diye soruyor. Huffington Post’a göre, aynı kesimler şirketin “verimlilik” ilkesinden kastının ne olduğu konusunda da endişeli. Mahkumların sağlık giderleri, sosyalleşmeleri için yapılan harcamaların kısılması rehabilitasyonlarına olumsuz etkide bulunabilir. Ayrıca cezaevlerinde çalışan personelin azaltılması da güvenlik sorunlarını beraberinde getirebilir.

CCA’nın ABD genelinde işlettiği cezaevleri mevcut ancak bütün bir sistemi devralma girişimi ilk kez dile getiriliyor. 18 bin civarında çalışanı olan şirket, büyük çoğunluğu ülkenin güneyinde bulunan 60’dan fazla cezaevi işletiyor. Yıllık cirosu 1.6 milyar dolar olan şirketin 1990’ların ortasından itibaren başlayan “uyuşturucuya karşı savaş” ile büyümesi dikkat çekiyor. Şirket ayrıca bir Wall Street Devi olarak biliniyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?