ABD’li yazardan ilginç yorum

ABD’li ünlü yazar ve gazeteci Webster Griffin Tarpley, Suriye’nin Türkiye’ye ait keşif uçağını düşürmesinin, bu ülkeyi kışkırtmak için yapılmış bir manevra olduğunu iddia etti.

İran’ın İngilizce yayın yapandevlet televizyonu Press TV’ye konuşan Tarpley, “Türk uçağı tekrar tekrar Suriye hava sahasına girdi. Bu Suriye’nin radarlarını harekete geçirmesi ve hava savunma potansiyelinin gözlemlenmesi için yapılmış bir kedi fare oyunu” dedi.

ABD’li yazar, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kendini bu mücadeleye kilitledi. Pekibu nereye kadar gidecek? Öyle görünüyor ki gerilim tırmanacak” diye konuştu.

Türkiye’nin uçağın düşürülmesinin ardından beklentisinin NATO’nun harekete geçmesi yönünde olduğunu ifade eden Tarpley,beklentinin yanlış olduğunu ve Erdoğan’ın kendini kandırdığını iddia etti.

Türkiye’nin bölge lideri olmak için yanlış bir yol izlediğini ifade eden ünlü gazeteci, “Türkiye, Suriye’den güçlü olduğunun farkında ama kuzeylerinde hala onlardan daha güçlü bir odak var” diyerek üstü kapalı olarak Rusya’nın böyle bir duruma izin vermeyeceğine gönderme yaptı.

ABD’yi sarsan 11 Eylül saldırılarının, Ortadoğu’daki savaşlara halkı ikna etmek için düzenlenmişbir istihbarat operasyonu olduğunu iddia ettiği için gündeme gelen Tarpley,ülkesinin dış politikasına muhalif çizgisiyle biliniyor.

ABD’LİLER UÇAĞIN MİSYONUNDAN ŞÜPHELİ

“TÜRKİYE ÖZÜR DİLEMELİ”

Aynı kanala konuşan, Basra Körfezi İlişkileri Enstitüsü Başkanı Ali el Ahmed de Türkiye’nin Suriye gibi egemen bir ülkenin hava sahasını ihlal ettiği için özür dilemesi gerektiğini savundu.

Ahmed ayrıca Suriye yönetimine, konuyla ilgili bir dilekçeyle BM’ye başvurmasını tavsiye etti.

Başbakan Erdoğan’ın son açıklamasını da değerlendiren Ahmed, “Suriye’yi uluslararası kuralları ihlal eden bir uçağı düşürdüğü için tehdit etmek bana garip geliyor” dedi.. (Hürriyet)

Önceki haberBen geldim
Sonraki haberTemyizden döner
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi Alaturka Online yıllardır Amerika'da en çok okunan ve takip edilen tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Alaturka - Amerika'daki Aileniz.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?