ABD’liler en çok Müslümanlara karşı önyargılı

ABD’de yapılan bir araştırma Amerikalıların İslamı pek tanımadığını ve en çok Müslümanlara karşı önyargılı olduğunu ortaya koydu.

NEW YORK – Amerikalıların, Müslümanlara karşı Hristiyanlar, Yahudiler ya da Budistlere karşı olduklarından iki kat fazla önyargılı oldukları ortaya çıktı.

Amerikalılarla Müslümanlar arasında anlayışı araştırmanının yollarını bulmak amaçlı bir proje dahilinde yapılan Gallup Dünya Dini Araştırması çerçevesinde elde edilen sonuçlar, Amerikalıların üçte ikisinin, İslam hakkında çok az bilgi sahibi olduğunu ya da hiç bilgi sahibi olmadığını gösterdi.

Geçen yıl telefonla aranan binden fazla yetişkinin katılımıyla yapılan araştırmada, Amerikalıların yüzde 43’ünün Müslümanlara karşı az da olsa önyargıları olduğunu kabul ederken, Amerikalılar arasında Hristiyanlara karşı duyulan önyargının yüzde 18, Yahudilere karşı yüzde 15 ve Budistlere karşı da yüzde 14 oranında olduğu görüldü.

Araştırmaya katılanların yüzde 63’ünün İslam hakkında “çok az” bilgi sahibi olduğunu ya da “neredeyse hiç” bilgi sahibi olmadığını gösteren araştırma, Amerikalıların büyük bölümünün, çoğu Müslüman’ın barış istediğine inandığını, ancak yine de yüzde 53’ünün, İslam’ı, “çok uygun” veya “neredeyse hiç uygun” bulmadığını ortaya koydu.

Araştırmada ayrıca Yahudilerle Müslümanlara karşı duyulan önyargılar arasında bağlantı olduğu görülürken, Yahudilere karşı güçlü önyargıları olan Amerikalıların aynı hisleri Müslümanlara karşı taşıma eğiliminin daha yüksek olduğu tespit edildi.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?