ABD’nin başkan adayı malvarlığında Turkcell hissesi çıktı

Küresel danışmanlık şirketi Accenture dün Davos’ta bir rapor dağıttı: Dünyada hane halklarının yükseliş hikayesini yansıtıyor. Sıralamalarda Türkiye’nin önemli yeri var.

Star gazetesi yazarı Selim Atalay Davos’ta Accenture’ın dağıttığı raporu bugün ki yazında inceledi. Türkiye’nin sıralamada yerinin arttığını kaydeden Atalay ABD’nin milyoner başkan adayının malvarlığında da Türk hissesi olduğunu yazdı. (Gazeteport)

Atalayı’ın yazısı

“Hep kişi başına gelir ya da toplam milli gelir ölçülür, tartışılır… Akıllı analizlerde ise -hane halkı- ve hane halkının gelirdüzeyi resme girer. Toplam milli geliri yüksek olup da hane halkına inince yoksullaşan ülkeler var, örnek: Çin.Küresel danışmanlık şirketi Accenture dün Davos’ta bir rapor dağıttı: Dünyada hane halklarının yükseliş hikayesini yansıtıyor.
Sıralamalarda Türkiye’nin önemli yeri var.
-Gelişmiş Ekonomiler- dediğimiz ülkelerde, en zenginlerde hane halkının geliri yıllık 50 bin dolardan başlıyor. Bu ülkelerde 30bin-50 bin dolar dilimi de geniş.
Türkiye dahil Büyüyen Ekonomiler’de ise hane halkı geliri çok farklı. Örneğin Vietnam’da 3 bin dolar, Kore’de 35 bin dolar. Ancak buekonomiler için de yıllık 30 bin dolar, genel bir hedef sayılıyor.
Şimdi rapor diyor ki 2020’ye dek, Türkiye dahil Büyüyen Ekonomiler’e yılda 30 bin dolar ve fazlasını kazanan 80 milyon haneeklenecek… 2020 çok uzak değil, 8 yıl içinde. Bu 80 milyon hanenin sağlıktan otomobile, ilaçtan sigortaya, beyaz eşayaya ihtiyacıve harcaması artacak. Yine bu 8 yılda Türkiye’de tam 4.7 milyon hanenin de 30 bin dolar gelir düzeyine ulaşması bekleniyor. Bu sayı,yüzde 73’lük artış demek. Yani gelecek 8 yılda, en az 30 bin dolar kazanan hanelerin sayısı şimdikinden yüzde 73 daha fazlaolacak… Rapor, -Türkiye’nin bu yükselişi ABD hariç gelişmiş ülkelerde bile görülmeyecek- diyor.
Yine listede Türkiye’de en az 50 bin dolar kazanan hanelerin gelecek 8 yılda yüzde 150 artması bekleniyor. Bu Türkiye’ye 635 milyardolar eklenmesi demek. O zaman da 2 trilyon dolara ve dünyadaki ilk 10 ekonomiye doğru gidiyoruz.
Accenture, raporunda hane halklarının yükselişini göstererek, yatırım yapılacak ülkeleri de anlatıyor. Yine rapor, küreselşirketleri Türkiye dahil bu ekonomilerden pay almaya çağırıyor. Ve rapora göre yatırımcı şirketlerin çoğu bu ekonomilere nasılgirileceğini ve neden girilmesi gerektiğini pek bilmiyorlar. Öte yanda bazı ülkelere girmek için de zaman geçmiş bulunuyor. Türkiyehikayesi yeni başladı.

Beyaz Saray adayı Romney’in mal beyanından Turkcell hissesi çıktı
ABD Başkanlığı için Cumhuriyetçi Parti’de 4 aday kaldı. Onlar da kozlarını 31 Ocak’ta Florida’da paylaşacaklar… Düşen düşecek,kalanlar yola devam… Kampanyanın bu aşamasında, adaylardan Mitt Romney’nin serveti ve vergileri gündeme geldi. Romney, eski Massachusetts Valisi, zengin, 1984’te başarılı bir fon yönetim şirketi kurmuş… Ne kadar zengin dersek, son iki yıllık toplam geliri 42 milyon dolar.
Burada mesele, Romney’nin şahsında bütün milyonerlerin düşük vergi ödemesi. Ortalama Amerikalı yüzde 30-35 gelir vergisi öderken,zenginler yüzde 14-15 vergi ödüyor. Bu durum da 13 milyon işsizi olan Amerika’yı seçim sürecinde rahatsız ediyor. Ya da siyasetçiler için -vergi- kelimesi, işsiz ve yoksullaşmış seçmeni çekmek için kullanılıyor. Romney’nin servet ve vergi bilgileri önceki güne kadar kendi kişisel sırrıydı. Kampanyada sakız yapılınca, Romney son vergi beyannamesini açıkladı. Oradan bakınca 200-250 milyon dolar arası servetinin olduğu anlaşılıyor… Parayı, hedge fonlardan, faizden, çeşitli hisse senetlerinden yapmış…
Vali Romney’nin vergi beyannamesi ve malvarlığının listesi toplam 547 sayfa… Bakınca, portföyünde epey hisse senedi var… Hem Amerikan hem de küresel şirketlerin hisseleri alınıp satılmış. İşlemleri profesyonel fon yöneticisi yapıyor. Ve valinin sahip olduğu hisselerden biri tanıdık geldi: Turkcell İletişim Hizmetleri… Valinin portföyünü yönetenler New York borsasında epey Turkcell alıp-satmış… Beyaz Saray’a seçilirse malvarlığını kayyuma devreder, ama anlaşılıyor ki valide yatırımcı gözü var. (STAR)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?