ABD’nin çelik ve alüminyum vergilerine karşı Türkiye’den karşı adım


ABD’nin çelik ve alüminyum vergilerine karşı Türkiye’den karşı adım

ABD’nin yerli üreticileri korumaya yönelik olduğunu iddia ettiği ekvergi uygulamasına karşı Türkiye, uluslararası hukuktan doğan yükümlülükleri ve ABD’nin Türk demir-çelik ürünlerinin ihracatının engellenmesinin oluşturduğu zarara paralel uygun önlemleri hayata geçirme kararı aldı.

CEVİZ, BADEM, TÜTÜN, OTOMOBİL, KOZMETİK ÜRÜNLERİNDE 266.5 MİLYON DOLARLIK VERGİ YÜKÜ PLANI

Bu kapsamda Türkiye, söz konusu önlemlere karşılık ithalatı yaklaşık 1.8 milyar dolar seviyesinde bulunan ABD menşeli kömür, kağıt, ceviz-badem, tütün, çeltik, viski, otomobil, kozmetik, makine teçhizat ve petro-kimya ürünlerinde aynı şekilde 266.5 milyon dolar vergi yükü oluşturacak karşı tedbir uygulayacak.

BAZI ÜLKELER MUAF TUTULMUŞTU

ABD, ticaret açığı, demir-çelik ticaretinin daha adil hale getirilmesi için işbirliği yapılması, demir-çelik ihracatının miktar kısıtlamasına tabi olması ve müttefiklik ilişkileri ile savunma harcamaları gibi unsurları dikkate alarak, bu ilave gümrük vergilerinden bazı ülke ve ürünlerin istisna tutulabileceğini açıklamıştı.

Bu kapsamda 30 Nisan 2018’de Arjantin, Avustralya, Brezilya ve Güney Kore’ye daimi muafiyet sağlanırken, Kanada, Meksika ve AB ülkelerine verilen geçici muafiyet 1 Haziran 2018’e kadar uzatılmıştı.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?