ABD’nin Irak ve Afganistan’daki Harcamalarının Üçte Biri İsraf Edildi

Amerika’nın Irak ve Afganistan’da yaptığı harcamaların 60 milyar dolarlık bölümünün yolsuzluk ya da başka nedenlerden israf edildiği belirtildi.

Bu sonuca iki savaş bölgesinde sözleşmeli personelin çalıştırılmasıyla ilgili yürütülen üç yıllık soruşturmanın sonunda varıldı. Bağımsız bir komisyon tarafından yürütülen ve Kongre’ye sunulan rapor, ciddi adımlar atılmaması durumunda boşa harcanan paranın miktarının artacağı uyarısında da bulunuyor.

Komisyonun kurulmasında önemli çabaları olan Demokrat Partili Senatör Claire McCaskill, Irak ve Afganistan’da harcanan paraların neredeyse üçte birinin israf edilmesini “iğrenç” diye nitelendirdi.

2008 yılında göreve başlayan komisyon o dönemden bu yana bu iki ülkede sözleşmeyle verilen ihaleler ve bağışlar yoluyla harcanan 200 milyar doların nerelerde kullanıldığını inceledi.

Komisyonun raporuna göre, Amerikan hükümetinin iş verdiği Amerikalı özel şirketler ya da kişiler en az 31 milyar doları israf etti. Ancak 2008’den önceki dönem de gözönünde bulundurulduğunda, asıl israf edilen miktarın 60 milyar dolar olduğuna inanılıyor. (VOA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?