ABD’nin Kudüs Büyükelçiliği törenle açıldı. ABD’nin Kudüs Konsolosluğu artık Kudüs Büyükelçiliği olarak hizmet verecek.

ABD’nin Kudüs Büyükelçiliği törenle açıldı

ABD’nin Kudüs Konsolosluğu artık Kudüs Büyükelçiliği olarak hizmet verecek.

Trump, ‘Yahudilerin cehenneme gideceğini’ savunan ruhani danışmanı, Baptist rahip Robert Jeffress’i de törene yolladı. Jeffress, törende kürsüye çıkan ikinci konuşmacı oldu.

Bu amaçla düzenlenen törene ABD ve İsrail’den heyetlerin yanısıra 30’u aşkın ülkeden temsilci katılıyor.

​Trump’ın önceden kaydedilmiş mesajı video bağlantısıyla yayımlandı.

Elçiliğin açıldığını ilan eden ve davetlilere ”Tebrikler. Bu gerçekten çok büyük bir çabaydı” diye seslenen Trump, İsrail’in tüm diğer ülkeler gibi kendi başkentine karar verme hakkı olduğunu, İsrail’in zaten Kudüs’ten yönetidliğini savunan Trump, bunu kabul etme ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının kendisine ait olduğunu vurguladı. Elçiliği planandan çok daha hızla açtıklarına dikkat çekti.

Harem-üş Şerif, Kubbet-üs Sahra’daki statükoyu koruma sözü veren Trump, ABD’nin İsrail’e desteğinin devam edeceğinin altını çizdi. Diğer yandan kalıcı barış anlaşmasında varılmasına yardımcı olmayı ABD’nin tümüyle taahhüt ettiğini dile getirdi.

Trump, konuşmasının yayımlanmasının ardından Twitter’dan mesaj da paylaştı: ”İsrail için büyük gün. Tebrikler!”

​İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Amerikan heyetine ”Sizden daha büyük dostumuz yok, İsrail’in ve Kudüs’un yanındasınız” diye seslendi. Trump’ın kızı ve damadına ”Sizin bugün buradaki varlığınız, bunun Trump yönetiminin yanısıra sizin için de kişisel olarak ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” diye seslendi.

”Ne büyük bir gün, ne muzaffer bir gün, tarihi bir gün” vurgusu yapan Netanyahu, Trump’a ”Tarih yazdınız” diye seslendi.
Amerika’nın Kudüs Büyükelçiliği Törenle Açılıyor

Amerika’nın Kudüs Büyükelçiliği Törenle Açılıyor

İsrail-Gazze sınırında çatışmaların yaşandığı ve onlarca Filistinli’nin hayatını kaybettiği sıralarda Kudüs’te Amerikan Büyükelçiliği’nin açılışı için tören düzenleniyor.

Törene Başkan Donald Trump’ın kızı ve Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner’le, Maliye Bakanı Steve Mnuchin de katılıyor. Törende ayrıca Cumhuriyetçi Senatörler Ted Cruz ve Lindsey Graham da yer alıyor.

Açılış törenine Başkan Donald Trump da video kaydı ile bir mesaj yolladı. Trump, görüntülü olarak gönderdiği mesajda, “ABD, kalıcı bir barış anlaşmasına varılması konusunda daha önce vermiş olduğu taahhütlerine bağlıdır” dedi.

Fox News’a konuşan Mnuchin bölgede ölü sayısına değinmeden, Trump’ın harekete geçtiğini ve zorlu kararlar aldığını belirtti.

Avrupa Dışişleri Bakanları Amerika’nın büyükelçiliği Kudüs’e taşıma kararını ‘mantıksız’ olarak niteledi ve bölgedeki gerilimi artırabileceğini kaydetti.

İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney Pazartesi günü yaptığı açıklamada bu adımın zaten gerilimi şimdiden artırdığını belirtti.

Hollanda Dışişleri Bakanı’ndan da benzer tepki geldi Stef Blok, bunu mantıklı bir karar olarak görmediklerini söyledi.

Bu yorumlar, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Romanya’nın Avrupa Birliği’nin konuyla ilgili ortak açıklama yapmasını engellemesinin ardından geldi.

Reklamlar

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?