ABD’nin pizza sosu Çanakkale Biga’dan gidiyor

Çanakkale’nin Biga ilçesi Gümüşçay beldesinde kurulu Demko Demirci Konservecilik AŞ, bölgeden aldığı domateslerden ürettiği pizza sosunu, Japonya, Kuveyt, Sudan ve ABD’de hizmet veren bir restoran zincirine satıyor.

Şirketin müdür vekili Esin Yaprak Apuhan AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede, sözleşmeli çalışan 50 çiftçinin 3 bin dekar alana ektiği domatesleri işlediklerini söyledi.

Domates salçası, doğranmış domates, soyulmuş domates ve domates suyu ürettiklerini belirten Apuhan, sıkıntısız bir sezon geçirdiklerini anlattı.

Bu yıl bölge çiftçisinden domatesin kilosunu 18,5 kuruştan aldıklarını ifade eden Apuhan, domateslerin günlük 700 ton kapasitesi bulunan tesiste işlendiğini bildirdi.

Apuhan, 450 kişinin vardiya sistemiyle çalıştığı tesise, Biga’nın yanı sıra Çan’dan işçi getirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

”Havaların yağışlı gitmesi nedeniyle domates ekimi mayısın sonuna kaldı. Bu nedenle sezon açılışı gecikti. Buna rağmen sezona hızlı bir şekilde girdik. Üretim hedeflerimizin yüzde 100’ünü tamamladık. Biga bölgesinden bin dekar, Karacabey bölgesinden de 2 bin dekar domatesin kontratlı olarak ekimini gerçekleştirdik. 30 bin ton domatesi sezonda işleyerek Japonya, Kuveyt, Sudan ve ABD’deki restoranlar zincirine pizza sosu olarak sattık. Fason olarak da iç piyasaya süpermarketlere ürün verdik. Önümüzdeki hafta ilk kez ürün yelpazemizi genişletip rende domates ile biber

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?