Abdullah Gül Tunus’ta öğrencilerle buluştu

Abdullah Gül, daha sonra da bir koleji ziyaret etti. Burada öğrencilerle bir araya gelen Gül, üniversiteye gidenlerin ellerini kaldırmasını istedi.

Tunus’ta bulunan Cumhurbaşkanı Gül, Sadıki Koleji’ni ziyaret etti ve TİKA tarafından kurulan bilgisayar laboratuvarının açılışını yaptı.

Okulda öğrencilerle bir araya gelen Gül, üniversiteye gidenlerin ellerini kaldırmasını istedi. Çoğunun ellerini havaya kaldırması üzerine diğer öğrencilere dönen Gül, “Siz de onlar gibi üniversiteye gideceksiniz değil mi?” diye sordu.

Gül, ayrıca öğrenciler arasında Türkiye’ye gelen olup olmadığını da sordu. Gül’ün öğrencilerle buluşması daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Osmanlı Sadrazamlarından Hayreddin Paşa’nın resmi altında okulun hatıra defterini imzalayan Gül, okulda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Gül, okulun Tunus ile Türkiye arasında köprü görevi görecek yöneticileri yetiştirmesi umudunu da deftere kaydetti.

Gül, Sadıki Koleji’ni ziyaretin ardından ise Enhanda Hareketi Partisi Lideri Raşid El Gannuşi’nin onuruna verdiği yemeğe katıldı. Yemek, basına kapalı gerçekleşti.

GÜL-GANNUŞİ GÖRÜŞMESİ

CumhurbaşkanıGül, Tunus’ta 14 Ocak Yasemin Devrimi’nin ardından yapılan ilk serbest seçimlerde iktidara gelen Ennahda Hareketi Partisi Genel Başkanı Raşid ElGannuşi ile de görüştü.

Gül’ün Gannuşi ile görüşmesine Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay veKalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, kabulde, Gannuşi’nin uzun yıllar hapiste yattığınadikkat çekerek, devrimden sonra yapılan ilk genel seçimlerde halkın oyları ile iktidara gelmesini “rüya gibi” sözleri ile değerlendirdi.

Gül, Gannuşi’ye “Bunca yıl hapislerde, zindanlarda kaldınız. Ama ümitsizliğe düşmediniz. İhlasla sabredip sonra yönetime gelmek gerçekten rüya gibi” dedi.

Arap dünyasını etkileyen ve devrimleri tetikleyen 14 Ocak Yasemin Devrimi, Tunus’ta halkın özgürlüğünü kazanmasını sağladı. Devrimin ardından yapılan seçimlerde de yıllarca baskı ve zulüm altında yaşayan Tunuslular Ennahda Hareketi Partisi’ni iktidara getirdi. Ennahda Hareketi Partisi’nin lideri olan Gannuşi de 17 yıl hapiste kaldıktan sonra Tunus halkın oyları ile iktidara gelmebaşarısını gösterdi.

Cumhurbaşkanı Gül, Gannuşi’den önce ise Tunus Sanayi, Ticaret ve ElSanatları Birliği (UTICA) Başkanını kabul etti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?