ABD’ye işkence suçlaması

Birleşmiş Milletler İşkenceden Sorumlu Özel Raportörü Juan Mendez, ABD’yi Wikileaks zanlısı Er Bradley Manning’e işkence olarak değerlendirilebilecek insanlık dışı muamelede bulunmakla etmekle suçladı.

Mendez, hazırladığı raporda Irak ve Afganistan savaşlarıyla ilgili Pentagon belgelerini ve Dışişleri Bakanlığı iç yazışmalarını Wikileaks’e sızdırdığı iddia edilen Manning’in zalimce, insanlık dışı ve alçaltıcı muameleye maruz kaldığını belirtti.

Manning’in Mayıs 2010’da bir ABD askeri üssünde tutuklanmasından bu yana geçen 14 ayda maruz kaldığı muameleyi değerlendiren Mendez, ABD’nin genç askere en hafif ifadeyle zalimce ve insanlık dışı muamelede bulunduğunu söyledi. Mendez, Manning’in 11 ay boyunca günde 23 saatliğine kilit altında tutulmasının işkence olarak değerlendirilebileceği sonucuna vardı.

Raporda, “Özel raportör, herhangi bir suçtan hüküm giymemiş bir kişiye tutukluluk halinde ağır cezalar verilmesinin, bu kişinin fiziksel ve psikolojik bütünlük hakkı ile masumiyet karinesinin ihlali anlamına geldiği sonucuna varmıştır” denildi.

“TECRİT İNSANLIK DIŞI BİR MUAMELEDİR”
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na sunulan raporun ek kısmında zalimce ve insanlık dışı muameleler detaylarıyla yer aldı.

Mendez ise Guardian’a yaptığı açıklamada, “Hapishane görevlileri bu uygulamaya ne ad verirse versin, bir insanın 11 ay boyunca tecritte tutulması en azından zalimce, insanlık dışı ve aşağılayıcı bir muameledir. Bu durum BM İşkenceyle Mücadele Sözleşmesi’nin 16’ncı maddesinin ihlali anlamına gelmektedir. Eğer Manning’in maruz kaldığı acı ve rahatsızlığın etkileri daha ağır olsaydı, buna işkence derdik” diye konuştu.

Manning, gözaltına alınmadan önce Bağdat’ın hemen dışında bulunan bir ABD üssünde istihbarat analisti olarak çalışıyordu. 29 Mayıs 2010 tarihinde gözaltına alınan Manning hakkında 22 suçlama ortaya atılmıştı. Bu suçlamalar arasında devlet sırlarını Wikileaks’e sızdırmak dolayısıyla düşmana yardımcı olmak da yer alıyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?