AB’ye Rum tepkisi İran’a kalkan notası

DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kıbrıs Rum Kesimi’nin, AB Dışişleri Bakanlarının dün Suriye ile ilgili oturumuna Türkiye’nin katılmasını engellemesine tepki gösterdi.

Davutoğlu dünAlmanya’ya giderken, AB’nin Suriye ile ilgili davetinin Rum vetosuna takılmasını uçakta şöyle değerlendirdi: “AB, üç büyük ülkenin (Almanya, İngiltere, Fransa) talebine rağmen küçük bir ülkenin kaprislerine teslim oldu. Eğer AB bundan sonra Suriye ile ilgili başka bir toplantıya davet edecek olursa, programım çok yoğun, katılabilir miyim, bilmiyorum.”

Fars medeniyetine yakışmıyor

Davutoğlu, Tahran’daki İngiliz elçiliğinin basılması nedeniyle İran yönetimine de sert tepki gösterdi. Davutoğlu bu tepkisini dün Cidde’de İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Suriye ile ilgili olağanüstü toplantısı sırasında başbaşa görüştüğü İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi’ye iletti ve “Baskın Fars medeniyetine yakışmıyor” dedi.

Davutoğlu ayrıca İranlı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade’nin, “füze kalkanına karşı Türkiye’ye saldırabilecekleri” yönündeki açıklamasının Türkiye’yi ciddi şekilde rahatsız ettiğini vurguladı. Türkiye’nin rahatsızlığını bir notayla da ilettiği belirtildi. Salihi ise hükümetinin Hacızade ile aynı görüşte olmadığını söylemekle yetindi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?