Adres beyan formunu postayla konsolosluklara ulaştırabilirsiniz

Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nde kaydı bulunmayan Türk vatandaşları, Adres beyan formunu postayla konsolosluklara ulaştırabilirsiniz

Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nde kaydı bulunmayan Türk vatandaşlarının 12 Haziran’da yapılacak Milletvekili Genel Seçimlerinde oy kullanamabilmesi için adres beyan formu ile birlikte nüfus cüzdanı fotokobisi ve bulunduğu adrese ait bir faturayı konsolosluklara posta ya da elden göndererek seçmen kütüğüne kayıt yaptırması gerekiyor.

oy kullanma

Yurtdışında yaşayan vatandaşların oy kullanabilmesi için yapılması gerekli başvuruda verilen sürenin sonuna geliniyor.

Yüksek Seçim Kurulu, yurtdışı seçmen sorgulama listelerini 18 Mart’ta www.ysk.gov.tr üzerinden yayınlayarak kimlerin oy kullanabileceğini açıklayacak.

Listelerde ismi olmayan vatandaşların oy kullanabilmesi için seçmen kütüğünde kaydı olmayanların 31 Mart’a kadar gerekli belgeleri tamamlayarak konsolosluklara ulaştırılması gerekiyor.

Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nde kaydı bulunmayan Türk vatandaşlarının 12 Haziran’da yapılacak Milletvekili Genel Seçimlerinde oy kullanamabilmesi için adres beyan formu ile birlikte nüfus cüzdanı fotokobisi ve bulunduğu adrese ait bir faturayı konsolosluklara posta ya da elden göndererek seçmen kütüğüne kayıt yaptırması gerekiyor. Belgelerin konsolosluğa ulaşıp ulaşmadığından emin olmak isteyenler iadeli tahahütlü posta (Certified Mail) servisini kullanmaları tavsiye ediliyor.

Konsolosluklarda daha önce işlem yaptırmış her vatandaş tarafından doldurulan adres beyan formununun her halükarda doldurularak bilgilerin güncellenmesi gerekiyor.

Adres beyan formları, konsoloslukların acil durumlarda vatandaşlara ulaşması içinde kullanılıyor.Listelerde ismi bulunmayan vatandaşlar, 8 Nisan’da listeler kesinleşmeden Ankara İl Seçim Kuruluna bağlı Yurtdışı İlçe Seçim Kuruluna ya da konsolosluklara yazılı başvurarak itiraz etmek hakkıda bulunuyor.

Yurtdışında yerleşik olup, askı süresi içinde yurt içinde bulunanların ise seçmen kütüğüne kayıt yaptırabilmeleri için Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına başvurarak pasaportlarını ibraz ederek, adres beyan formlarını doldurabiliyor.

Yurtdışında olupta seçimde oy kullanamayacak olanlarda var. Mahkeme kararı ile kısıtlı olan seçmenler; er,erbaş ve askeri öğrenciler(izinli olsalar dahi); Türk vatandaşlığını kaybedenler, yurtdışında olsalar dahi oy kullanamayacak.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?