58.5 F
Los Angeles
31 Mart 2023
AnasayfaHaberlerGündemAFAD Başkanı: Arama-kurtarma çalışmaları yarın büyük oranda sonlandırılmış olacak

AFAD Başkanı: Arama-kurtarma çalışmaları yarın büyük oranda sonlandırılmış olacak

AFAD Başkanı Yunus Sezer, AFAD Genel Merkezi’nde açıklamalarda bulundu. Sezer, depremin 10 bine yakın köyde de etkili olduğunu, 5 bin 700’ün üzerinde artçı sarsıntı meydana geldiğini söyledi.

“ARAMA-KURTARMA ÇALIŞMALARI YARIN AKŞAM BÜYÜK ORANDA SONLANDIRILMIŞ OLACAK”

Sezer, arama-kurtarma çalışmalarında bugün canlı kurtarılan kişilerin ümit verdiğini belirterek, “10 ilimizde arama-kurtarma çalışmalarında büyük oranda sona gelmiş bulunuyoruz. Hatay’da dün 200 kadar binada arama-kurtarma çalışması yapılıyordu, bugün 98’e düşmüş durumda. Kahramanmaraş’ta 19 binamız kalmış durumda, Adıyaman’da da Çınar Sitesi’nde çalışmalar devam ediyor. Arama-kurtarma çalışmaları yarın akşam büyük oranda sonlandırılmış olacak. Şu anda 13 bine yakın arama-kurtarma personelimiz Hatay’da görev yapıyor. 80 ülkeden bize destek amacıyla gelen arama-kurtarma birliklerinden görev süreleri bitenlerden ayrılmalar gerçekleşiyor, onlara da milletimiz olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

“682 BİN VATANDAŞA NAKDİ YARDIM ÖDEMESİ YAPILDI”

AFAD Başkanı Sezer, çadır kent ve konteyner kentlerin kurulumunun sürdüğünü kaydederek, “682 binin üstünde vatandaşımıza 10 bin lira nakdi yardım ödemesi gerçekleştirildi. Sisteme tanımlanmış olan 164 bin vatandaşımıza da nakdi yardım ödemelerini gerçekleştireceğiz. Kira yardımları konusunda da burada esas olan barınmaya destek olmak. Evini kaybeden, barınma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza iki alternatif sunuyoruz; bunlardan biri konteyner ve diğer barınma hizmetler, ikincisi de kira destekleri. Bu, ev sahipleri için 5 bin TL kira desteği, 15 bin TL taşınma desteği. Kiracılar için ise 2 bin TL destek parası, 15 bin TL taşınma desteği olarak. Burada da başvurular e-Devlet üzerinde yoğun şekilde devam ediyor. Şu anda 20 bine yakın kira destek müracaatında bulunan vatandaşımız var. Esas dikkat etmemiz gereken konu şu; konteyner ya da benzeri barınma desteği isteyenler kira desteği alamayacaklar; ama 15 bin TL taşınma desteğinde bulunacağız” diye konuştu.

“YÜZDE 50’NİN ÜZERİNDE HASAR TESPİT YAPILDI”

Yunus Sezer, deprem bölgesinde diğer illere tahliye işlemlerinin de sürdüğünü belirterek, “430 binin üzerinde şu ana kadar bizzat bizim tarafımızdan yapılan tahliye var. 313 bin 720 kişiyi biz kamu misafirhanelerinde, otellerde, konaklama tesislerinde misafir ediyoruz. Depremin yaralarını hızlı şekilde sarmaya devam ediyoruz. Hasar tespit çalışmaları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından sürüyor. Yüzde 50’nin üzerinde hasar tespit çalışmaları yapılmış durumda” dedi. DHA

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,402BeğenenlerBeğen
16,216TakipçilerTakip Et
3,501TakipçilerTakip Et
7,711TakipçilerTakip Et
31,100AboneAbone Ol

Kaçırmayın