Afgan sivilleri öldüren asker dolandırıcı çıktı

Afganistan’da geçen hafta 16 sivili öldüren ABD askeri Robert Bales’in, zamanında Ohio’lu bir çifti 600 bin dolar dolandırdığı ortaya çıktı.

Finans Endüstrisi Denetleme Kurumu’nun kayıtlarına göre, 2000 yılında, Ohio’lu bir çiftin borsa simsarlığını yapan Bales’in bu dolandırıcılığını soruşturanhakem, 2003 yılında çiftin zararının karşılanması için Bales’in 1,3 milyon dolardan fazla ödeme yapması gerektiği hükmüne vardı.

Ancak Bales, 9 Eylül saldırılarından iki ay sonra 2001 Kasım ayından itibaren ABD ordusunda görev yapmaya başlamıştı. Finans Endüstrisi Denetleme Kurumu’nun kayıtlarına göre, Bales, 1996-2000 tarihleri arasında borsa simsarklığı yapmış.

“KATLİAMI ÇOK AZ HATIRLIYOR”

Öte yandan Bales’inavukatı, müvekkilinin saldırı ile ilgili çok az şey hatırlayabildiğini söyledi.

Fort Leavenworth’daki askeri hapishanede halen tutuklu bulunan Robert Bales ile üç saat süren bir görüşme yapan John Hanry Browne, müvekkilinin saldırının öncesi ve sonrası ile ilgili bazı detayları hatırladığını, ancak saldırı sırasında neler olduğunu anımsayamadığını ileri sürdü.

Browne, daha önce yaklaşık 30 kadını öldüren seri katil Ted Bundy ve “Barefoot Bandit” lakaplı John Henry Browne’un da avukatlığını yapmıştı.

Kandahar bölgesinde görev yapan Bales, 11 Mart’ta sabah erken saatlerde üssün yakınındaki köyde sivillere ateş etmiş, saldırı sonucu 9’u çocuk, 3’ü kadın 16 kişi yaşamını yitirmişti.

Psikiyatristler, saldırıdan iki gün önce bir arkadaşının bacağının kopmasına tanık olan Bales’in Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) yaşıyor olabileceğini ileri sürmüştü.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?