AFP: ABD, NATO ve Fransa, Suriye’den yapılan saldırıları "şiddetle kınadı"

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton bugün düzenlediği basın toplantısında, “Suriyelilerin sınır ötesinden ateş açmasına öfke duyduk (…) ve Türk tarafında yaşanan kayıplardan üzüntü duyduk.” dedi.

Öte yandan bir NATO Sözcüsü AFP’ye yaptığı açıklamada, Genel Sekreter Anders Fogh Rasmussen’in Türkiye’de beş kişinin ölümüne neden olan Suriye tarafından yapılan havan mermisi saldırılarını “şiddetle kınadığını” kaydetti.

Sözcü Oana Lungescu, Rasmussen’in, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştüğünü ve kendisine “ölü ve yaralıların aile ve yakınlarına ve bütün Türk halkına içten başsağlığı dilediğini ve onlara olan dayanışmasını” ifade ettiğini belirtti.

Lungescu ayrıca, “NATO’nun durumu yakından ve büyük bir endişeyle izlediğini de” aktardı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı ise “Fransa’nın, Türk topraklarına yapılan havan mermisi saldırısını ‘şiddetle’ kınadığını ve Türk müttefikine olan ‘dayanışmasını’ ve ‘tam desteğini’ belirttiğini” aktardı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philippe Lalliot yaptığı açıklamada, “Türk topraklarında en az beş kişinin ölümüne neden olan havan mermisi saldırısını şiddetle kınıyoruz.” dedi.

Sözcü, Bakan Laurent Fabius’ün Türk mevkidaşı Ahmet Davutoğlu ile görüştüğünü ve kendisine “başsağlığı, dayanışma ve tam desteklerini” ifade ettiğini belirterek, “Türkiye müttefikimizdir.” hatırlatmasında bulundu.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?