Ahıska Kültür Merkezi Dayton’da Açıldı

Dayton, Amerika’da Ahıskalıların en çok yaşadığı şehir. Şehirde bir yılı aşkın süredir hizmet veren Ahıska Kültür Merkezi’nin resmi açılışı gerçekleşti. Merkezin resmi açılışında aynı zamanda, Amerika ve Türkiye’nin değişik şehirlerinde yaşayan Ahıskalılar bir araya gelerek “2012  Ahıskalılar Buluşma Toplantısı”nı düzenledi. ahiska1Açılışa Chicago Başkonsolosu Fatih Yıldız, Dayton Belediye Başkanı Gary Leitzell ve Bursa’da faaliyet gösteren Ahıskalılar Derneği Başkanı Habibullah Mürsel katıldı. Amerika Ahıska Türk Toplumu Yönetim Kurulu Başkanı Hasan İskandar, kültür merkezinin açılışına destek olan Türklere teşekkür etti. Programda Ahıskalıların Amerika’ya mülteci olarak getiriliş sürecini konu alan kısa bir film de gösterildi.

Dayton’da yaklaşık 400 Ahıskalı ailenin yaşadığını belirten Dayton Belediye Başkanı Gary Leitzell, Ahıskalıların Dayton’un ekonomisine, sosyal yaşamına ve eğitimine çok önemli katkılar yaptığını belirtti. Programda bir konuşma yapan Chicago Başkonsolosu Fatih Yıldız, Türk devleti olarak Amerika’da Ahıskalıların hizmetinde olduklarını belirtti.
           
Türkiye’den gelen Ahıskalı misafirlerden bazılarının 48 yıldır görüşemedikleri akrabalarını bu programda görmeleri duygu dolu sahnelerin yaşanmasına sebep oldu. Bursa’da faaliyet gösteren TASİYAD Başkanı Habibullah Mürsel, Ahıskalılar arasındaki bağların güçlenmesi için dernek olarak gayret göstereceklerini belirtti. Bu buluşmaların her yıl tertip edilmesinin önemine vurgu yapan Mürsel, gelecek nesillere iyi bağlar bırakmanın öneminden sözetti. Açılış töreni, protokol üyelerinin birlikte kurdele kesmesiyle sona erdi.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?