Ari Zehri HIV AIDS

Amerikalı bilim adamları arı zehirinin etken maddelerinden olan melittinin HIV virüsünü tahrip edebildiğini buldu. Bilim adamlarının keşfi doğrulanır ise arı zehrinin AIDS hastalığını önleyeceği belirtiliyor.

Bilim adamlarının keşfi henüz resmi makamlarca teyit edilmedi ancak bunun doğru olması durumunda tıp tarihinde bir devrim etkisi yapacağı öngörülüyor.

AIDS’e arı zehri çare mi oluyor?

Arı zehrini jel hale getirip kullanımı durumunda HIV virüsün yayılmasını engelleyeceği tahmin ediliyor. Araştırma ekibinden Joshua L. Hood, “Bu jelin, virüsün hızla yayılma ihtimalinin yüksek olduğu her bölgede engelleyici önlem olarak kullanılabilmesini ve böylece virüsün başkalarına bulaşmasını engellemeyi umut ediyoruz” diye konuştu.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilim adamları, arının zehir kesesinde bulunan ve sokması ile birlikte salgılanan kimyasal bir maddenin, etrafındaki sağlıklı hücrelere zarar vermeden AIDS’e yol açan HIV’i tahrip ettiğini saptandı.

Araştırmacılar, bu maddeyi bir jel haline getirip virüsün buluşmasını engellemeyi amaçlıyor. Arı zehirinde bulunan “melittin” adlı madde, HIV virüs hücrelerinin çeperinde delikler açıyor, ancak etraftaki diğer hücrelere zarar vermiyor. Şimdiye dek AIDS tedavisinde kullanılan ilaçlar, virüsün vücutta yayılmasını yavaşlatırken, arı zehirindeki bu madde virüse doğrudan saldırıyor ve enfeksiyon oluşmasını engelliyor.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?