AİHM 3 bin davayı donduruyor

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), uzun yargılama sürecini içeren ve Strasbourg’a Türkiye’den ulaşmış olan 3 bin davayı dondurma kararı aldı.

Bu davalar için Türkiye’de oluşturulacak ‘Özel Komisyon’un yetkisini tanıdı ve bir yıl boyunca bu mahkemenin çalışmalarını izleme kararı aldı. Hürriyet, 1 Mart’ta AİHM’in Türkiye’den gelen başvuruları azaltmak için ‘süzgeç’ vazifesi görecek Türkiye’de özel bir komisyona yeşil ışık yaktığını yazmıştı.

Komisyon, AİHM’e taşınmış olan uzun yargılama süreciyle ilgili 3 bin civarında dava için ödenmesi gereken tazminatları belirleyecek. Davacılara tazminat ödeyerek AİHM’de hüküm giymekten kurtulmuş olacak. AİHM, uzun yargılanma hakkında pilot dava seçtiği Ümmühan Kaplan dosyasında, komisyonun nasıl işlemesi gerektiği konusunda da bir ‘yol haritası’ belirledi. Komisyonun şu şekilde çalışması istendi:

*Komisyon davalarla ilgili makul sürede karar verecek. Tazminatların en geç kararı izleyen 6 ay içinde ödenmesi gerekiyor.

* Tazminat ödenmesiyle ilgili kurallar, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ‘6’ncı maddesini oluşturan ‘adil yargılanma’yla uyumlu olmalı.

* Yargı ücretlerinin, şikayetleri haklı temele dayanan davacılar üzerinde aşırı yük oluşturmaması ve tazminatların AİHM tarafından benzer davalarda hükmedilen tazminat oranlarından düşük olmaması gerekiyor.

* AİHM, komisyonu bir yıl izleyecek. Mahkeme, komisyonu benimsemesi halinde ise gündemindeki 3 bin davayı otomatik olarak Türkiye’ye iade edecek ve bu konuyla ilgili kurulmuş olan ‘özel komisyona’ devredecek. . (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?