AİHM’de aklandı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) büyük dairesi, Profesör Ali Rafet Özkan’ın yazdığı “Türkiye Çingeneleri” kitabında ‘ayrımcılık’ yapılmadığı hükmüne vardı.

Konuyla ilgili Roman kökenli Mustafa Aksu’nun AİHM’ye yaptığı başvuru reddedildi. AİHM’nin temyiz niteliğindeki büyük dairesi, AİHM’nin ilgili dairesinin 2 yıl önce verdiği kararı, 1’e karşı 16 yargıç oyuyla onayladı.

Mustafa Aksu, 2004’te AİHM’ye yaptığı başvuruda, Kültür Bakanlığı’nca da desteklenen kitapta, Roman karşıtı ifadelerin yer aldığını, Romanların ‘suça karışan faaliyetlerde bulunanlar’ olarak tanımlandığını belirtmiş ve dava açmıştı. Aksu, kitapta, Romanlarla ilgili “alınları dar, kafatasları küçük, saçları kıvırcık, siyah, uzun ve kalındır. Orta yaşlı çingene kadınlar geniş kalçalı ve şişmandır” gibi ifadelerin yer aldığını belirterek, ‘ayrımcılık’ yapıldığını belirtmişti. AİHM, 27 Temmuz 2010’da aldığı kararda, Aksu’nun iddialarını kabul etmeyerek, başvuru ile ilgili Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunmadığına hükmetmişti. AİHM’nin ‘temyiz’ niteliğindeki 17 yargıçtan oluşan ‘büyük mahkeme’ ise dün bu kararı onayladı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?