fbpx
Anasayfa Konsolosluk İşlemleri Aile Cüzdanı kaybı

Aile Cüzdanı kaybı

Şahsen başvuru gereklidir.

Açıklamalar
Aile cüzdanı düzenlenmesi için gereken uluslararası evlenme kayıt örneğine ilişkin bilgilerin bazılarının (evlenme yeri, evlenmeyi yapan makam ve evlilik kayıt numarası) kimlik paylaşım sistemi üzerinden temin edilmesi mümkün olmadığından taraflardan birinin aşağıdaki belgeler ile müracaatının ardından Nüfus Müdürlükleri ile gerekli yazışma yapılmakta ve daha sonra düzenlenen aile cüzdanı taahhütlü posta ile vatandaşlarımıza gönderilmektedir.

Herhangi bir nedenle sona ermiş evlilikler için aile cüzdanı düzenlenmesi mümkün değildir.

Eğer yabancı makam önünde yapılmış ve henüz Türk nüfus kütüklerine tescil edilmemiş bir evlilik için aile cüzdanı başvurusunda bulunuluyorsa, öncelikli olarak evlilik tescil başvurusunun yapılması gerekmektedir. Bu işlem için “EVLENME TESCİLİ” başlığını tıklayınız..

Doldurulacak Formlar

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

  • Sizin ve eşinizin nüfus cüzdanlarının fotokopileri,
  • Pasaportlarınızın fotokopileri,
  • Sizin ve eşinizin son 6 ay içinde çekilmiş 3 er adet renkli vesikalık fotoğraflarınız (Hepsinin aynı ve önden çekilmiş olması gerekmektedir),
  • Medeni hal ve vatandaşlık durumunu da gösterir ikamet belgeleri (Almanya için: Aufenthaltsbescheinigung)

İşlem Masrafları
Değerli Kağıt Bedeli
34,00 $ – Uluslararası Aile Cüzdanı bedeli
Posta Masrafı
10,00 $ – Normal Posta
Posta Masrafı:

$10,00 – (İşlem harçlarına ilave olarak, Türkiye ile yapılacak yazışmalar için tahsil edilmekte olup, “Turkish Consulate” emrine düzenlenmiş “money order” ile ödenmesi gerekmektedir.)

ÖNEMLİ NOT: İşlemleriniz için pasaport, nüfus cüzdanı, vatandaşlık sertifikası vb. belgelerin asıllarını halihazırda Başkonsolosluğumuza/Konsolosluk Şubemize göndermiş durumdaysanız, sözkonusu belgelerin tarafınıza iadesi için 10 Dolarlık ilave “money order” göndermeniz gerekmektedir. Başvuru evraklarınızın tarafınıza iade için hızlı/güvenli postanın kullanılmasını tercih ediyorsanız, – 10 Dolarlık “money order” yerine – ücreti tarafınızca önceden ödenmiş bulunan ve adresinizin üzerinde yazılı olduğu boş bir USPS Expres Mail posta zarfı gönderiniz. FedEx, DHL, UPS gibi özel posta şirketlerinin iade zarfları kabul edilmeyecektir

Toplam İşlem Masrafı : 44 $

YORUM YOK

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?