AK Parti Sözcüsü Ünal: Suriye operasyonundan önce bize bilgi verildi

Mahır Unal (6)

AK Parti Sözcüsü Ünal: Suriye operasyonundan önce bize bilgi verildi. Ünal “Böyle bir tepki gösterileceği açıklamalardan görülüyordu ve bizimle de bir bilgi paylaşımı oldu” dedi.

AK Parti Sözcüsü Ünal: Suriye operasyonundan önce bize bilgi verildi

‘SALDIRIYI CİDDİ BİR UYARI OLARAK GÖRÜYORUZ’

Mahir Ünal “Biz bu saldırıyı, kimyasal silahlara dönük bir yaptırım şeklinde görüyoruz ve değerlendiriyoruz. Esad’ın kendi halkına dönük kullandığı kimyasal silahın engellenmesi için de ciddi bir uyarı olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

KALIN: SURİYE REJİMİNİN CEVAPSIZ BIRAKILMASI DÜŞÜNÜLEMEZDİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın DA Duma’daki kimyasal saldırı iddiasının ardından Suriye hükümetine karşı ABD, İngiltere ve Fransa’nın düzenlediği operasyona ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Kimyasal silahların kullanılmasının, uluslararası hukukun ihlali ve bir insanlık suçu olduğunu belirten Kalın, “7 Nisan günü Duma’da kimyasal saldırı gerçekleştirdiği anlaşılan Suriye rejiminin cevapsız bırakılması düşünülemezdi” değerlendirmesinde bulundu.

Kalın, ‘kimyasal saldırının’ sorumlularının hesap vermesi gerektiğine dikkati çekerek, uluslararası topluma, gelecekte yaşanabilecek kimyasal saldırıların engellenmesi konusunda birlik olma çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği gibi kimyasal silahların oluşturduğu tehdidin, Suriye’de yüz binlerce insanın konvansiyonel silahlarla öldürüldüğü gerçeğini değiştirmediğine işaret eden Kalın, şunları kaydetti:

“Dolayısıyla yalnızca kimyasal silahların imhasına yönelik çabalar, bölgedeki istikrarsızlığı sonlandırmakta yetersiz kalacaktır. Amaç, Suriye’deki savaşı sonlandırmak olmalıdır. Konvansiyonel ve kimyasal silahlarla yapılan tüm katliamların engellenmesi, Suriye’de siyasi çözümün bir an önce sağlanmasına bağlıdır. Bu çerçevede uluslararası toplumu, kimyasal ve konvansiyonel tüm silahlarla gerçekleşen ölümleri sona erdirecek kapsamlı bir siyasi stratejiyi hayata geçirmeye davet ediyoruz.”

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?