AK Parti’nin MHP’ye Oynadığı Oyun, Aslında Herşey Çok Açık

AK Parti MHP Oynanan OyunAK Parti’nin MHP’ye Oynadığı Oyun, Aslında Herşey Çok Açık.

AK Parti’nin MHP’ye Oynadığı Oyun, Aslında Herşey Çok Açık

AK Parti ‘nin 3 Kasım 2002 yılında iktidara gelmesinden bugüne yaklaşık 15 sene geçti. 15 senedir tek parti olarak da Hükümetleri kurdular, Türkiye Cumhuriyetini istedikleri gibi yönettiler.

İktidara gelirken yaptıkları çalışmalar, yapılanmaları, planlamalar son derece profosyonel kadrolar tarafından oluşturuldu.

Bu kadrolar, İktidara geldikten sonra da aynı şekilde hep sonrasını düşünerek çalışmalarda bulundular ve partinin geleceğini garanti altına aldılar.

Bu çalışmaların en etkilisi ise, önlerine çıkabilecek taşları önceden temizlemeleriydi.

Bu taşların en büyükleri ise gelecek vadeden siyasetçilerin bertaraf edilmesi çalışmalarıydı.

Aslında bu planların en büyüğüydü

Türkiye’nin siyasi yapısında SAĞ partilerin yeri çok önemliydi. İktidarda kalmak için SAĞ’da güç oluşturabilecek partiler ve kişiler bir şekilde engellenmeli veya devşirilmeliydi.

AK Parti seçimlerde kan kaybetmemesi için, CHP’nin yani SOL görüşlü bir parti’nin karşından hep TEK kalmalıydı. Tek alternatif gözükmeliydi.

AK Partiyi iktidara getiren en önemli oylar aslında SOL partisine oy vermek istemeyenlerdi. Bunu bilen AK Parti’nin üst akıl kadroları hep itinayla çalıştılar. 

Genç Parti Projesi

Cem Uzan, Genç Parti tehditti ve yok edildi.

Numan Kurtulmuş Projesi

Numan Kurtulmuş, siyasi hayatına Fazilet Partisi‘nde başlayarak, Fazilet Partisi’nin kapatılmasının ardından 2001 yılında katıldığı Saadet Partisinden,2010 yılında ayrılarak kurduğu HAS Parti ile 2011 Türkiye genel seçimleri’nde %0.77 oy almıştır. Recep Tayyip‘in teklifi üzerine 2012 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi ile HAS Partiyi birleştirerek, HAS Partiyi feshetmiş ve AK Parti saflarına katılmıştı.

Numan Kurtulmuş, 2010 yılından itibaren dikkatleri iyice üzerine toplanmış, belli kesimlerce, gerek duruşu, gerek konuşmaları ile İlerde Ülkeyi yönetecek insanlar arasında gösterilmeye başlamıştı. Yaptığı gerçekçi konuşmalar,eleştiriler, söylemler birçoklarında heyecan yaratırken, Demokrasimiz için ise Umut olmuştu.

Recep Tayyip’e yaptığı eleştiriler,ağır ithamlara yok sayilarak titizilikle yapılan çalışmalarla devşirilirek AK Parti’li olmuştur.

Süleyman Soylu Projesi

Süleyman Soylu, 1987 yılında Doğru Yol Partisi‘nin (DYP) Gençlik Kolları’nda göreve başlayara sonrasında Demokrat Parti (2007-2009) saflarında siyasi hayatına devam etmiş, başkanlığa kadar yükselmişti.

Süleyman Soylu, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanlığı yaptığı dönemde AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ’e ağır eleştiriler yapmıştı.

Sonrasında titizilikle yapılan çalışmalarla o da devşirilirek AK Parti’li yapıldı.

Bu iki isim, Recep Tayyip’e tehdit oluşturacaklar listesindeki en üst iki sırada yer alıyordu. Sonraki seçimler düşünülerek, Sağda oluşabilecek tehlikeler önlenmeye çalışılıyordu.

7 Haziran 2015 Seçimleri

7 Haziran 2015 Seçimleri, AK Parti’nin artık düşüşe geçtiğini gözler önüne serdi. Türkiye’yi yıllardır tek başına yöneten AK Part’nin ekonomi, siyaset, dış politika’daki başarısızlıklarının sonucu olarak, Milli Irade tek başına iktidar olmasını engellemişti. 

AK Parti’nin uzman kurmayları yeni planlamalar yapmalıydı.

İktidara ulaşmak için SOL Parti Karşında yine tek kalmalıydı. En Büyük Tehlike sağdaki partilerdi.

SAĞ’da ise tek kalan MHP, Milliyetçi Haraket Partisi’ydi.. 

O zaman bütün oyunlar ona göre planlanmalıydı.

MHP İkdidara yürüyordu, ama bunu bir tek Devlet Bahçeli Göremedi. Neler mi oldu?

7 Haziran 2015 Seçimleri ile 1 Kasım 2015 seçimlerinde ülkede korkunç olaylar yaşandı. Terör belası herkesi yeniden mi eksi günlere dönüyoruz korkusuna sürüklemişti.

AK Parti’nin iflas etmiş politikalarına karşı, iktidarını elinden alabilecek tek güç Milliyetçi Haraket Partisi’ydi. Ak Parti’nin politikalarından rahatsız kesim, Akıllı manevralarla kolayca MHP çatısına toplanabilir ve bu AK Parti’nin sonu olurdu.

Bunu Ak Parti çok önceden görmüştü. O zaman AK Parti daha önce defalarca aşağıladığı, saldırdığı Milliyetçileri kendi yanına çekmeliydi. Bu onların bir sonraki seçimlerde ve ilerisi icin teminatıydı.

Tuğrul Türkeş Projesi

MHP, Milliyetçi Haraket Partisi’nin herşeyi Alparslan Türkeş‘in oğlu. Birçokları için MHP için simge isimlerden biriydi.

Alparslan Türkeş’in vefatıyla MHP başkanlığı için yarıştı fakat kaybetti. Aslında bu MHP’nin siyasi geleneği ve tercihini en net açıklayan olaylardan biriydi. Siyaset babadan oğla geçmemeli, veraset siyaseti anlayışına karşı çıkılıyor, parti’yi en iyi şekilde yönetebileceği düşünülen, parti geleneklerini daha iyi bildiği düşünülen kişi seçiliyordu.

Seçimi kaybedince, MHP’den ayrılarak, Aydınlık Türkiye Partisi’nin (ATP) kurucu üyeleri arasında yer aldı ve sonradan genel başkanı oldu.

2007 de yeniden MHP ye döndü ve siyasete burada devam etti. MHP’nin tüm itirazlarına rağmen 28 Ağustos 2015 tarihinde Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan Geçici seçim hukûmeti’ne katıldı. Ardından Adalet ve Kalkınma Partisi’ne katılarak Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri’nde AK Parti milletvekili oldu.

1 Kasım 2015 seçimleri

1 Kasım 2015 Seçimleri AK Parti’yi yeniden iktidara taşıdı ama Anayasa degistirecek çoğunluğa ulaştıramadı. Daha önceleri bunu dert etmeyen AK Parti’de gizli bir panik yaşanıyordu. Ak Parti artık politika üretmiyor, sadece eski yaptıklarının kredisini yemek istiyordu. Yani ileride bu onlar için sorun olacaktı.

Formül Yine Aynıydı:

İktidara ulaşmak için SOL Parti Karşında yine tek kalmalıydı. En Büyük Tehlike sağdaki partilerdi.

İktidar da kalmanın en garanti Yolu Başkanlık sistemine geçmek, MHP’yi yok etmekti.

Final: Devlet Bahçeli Projesi

Kurtulmuş, Soylu, Türkeş… Tarih yapraklarına hızla girmeye bir aday isim de Devlet Bahçeli.

Fakat bu ilk olacak. Devlet Bahçeli halen, mecliste temsil edilen Köklü bir parti olan MHP, Milliyetçi ve Hareket Partisinin Lideri. Yani diğerleri gibi baraj altında kalan, iktidara gelmesi çok zor gözüken bir partinin başındaki isim değil.

Yıllarca MHP’nin Başkanlığını yapan Bahçeli, bir şekilde, yine titiz çalışmalarla AK Parti’ye yaklaştırıldı. Bu çalışmalar sonunda görünen o ki, Bahçeli MHP’yi kapatma, AK parti ile birleştirmek için uğraşıyor.

MHP’liler Evet Derse İktidar Olma Şansını Kaybedecek  ve Yok Olacak

Bahçeli’nin görmediği AK parti’nin oynadığı oyun. Yukarda örneklerini verdiğimiz siyasetçilerde olduğu gibi AK Parti üst aklın katkılarıyla bir oyun oynuyor.

Eğer Referandumda Evet Çıkarsa, zaten artık MHP’den bahsetmemiz mümkün olmayacak, AK Parti’nin içinde kendine bir yer bulacak. Anlaşılan o ki, İktidar yerine bu yer Bahçeli için yeterli.

MHP’liler Hayır Derse, MHP Muhalefinin akıllı çalışmalarıyla bir sonraki Seçimlerde İktidara yürüyecek.

Ama ilk iş MHP’nin bütün inandığı değerlere ihanet eden Bahçeli’yi MHP’den uzaklaştırmak.

Bunun da ilk yolu MHP seçmenlerinin HAYIR demesi.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?